Sklep przyszłości według Modern Expo

Bogdan Łukasik, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Modern-Expo
Bogdan Łukasik, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Modern-Expo

Błyskawiczny rozwój technologii i nowoczesne rozwiązania w branży retail, dzielą pracowników handlu detalicznego. Tam, gdzie jedni dopatrują się usprawnień pracy, inni widzą zagrożenie dla swojego zatrudnienia. Czy sklep przyszłości będzie całkowicie bezobsługowy? Najnowsze rozwiązania i produkty, wspierające tradycyjny handel, poznamy już 15. listopada na konferencji RetailShow, gdzie zostanie zaprezentowany Perfect Store – modelowy sklep, zaprojektowany wspólnie przez wiodących wytwórców z branży. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję zobaczyć między innymi inteligentną półkę, którą na swoim stoisku pokaże międzynarodowy producent kompleksowego wyposażenia dla branży retail, Modern Expo.

Perfect Store to przestrzeń prezentacji najnowszych rozwiązań dla handlu detalicznego, która stanowi wzór aranżacji obiektu zgodnie z najnowszymi trendami. W modelowym sklepie, przygotowanym każdego roku na konferencji RetailShow, liderzy branży prezentują innowacyjne rozwiązania i produkty, wspierające tradycyjny handel w oparciu o zmieniające się potrzeby detalistów i rosnące oczekiwania konsumentów. Wraz z kolejnymi edycjami wydarzenia, wyraźny jest wzrost wykorzystania nowych technologii. Czy w tym roku modelowy sklep zostanie całkowicie zautomatyzowany?

Wpływ rozwijającej się technologii na malejącą ilość miejsc pracy w handlu detalicznym to temat, który regularnie powraca w społecznej dyskusji. Rozwiązania, dotychczas testowane przez największych graczy w Stanach Zjednoczonych, takie jak prototypowy sklep Amazon Go, zaczynają przebijać się do Polski. W Październiku br. w Poznaniu jedna z lokalnych sieci detalicznych otworzyła całkowicie zautomatyzowany sklep spożywczy.

Bogdan Łukasik, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Modern-Expo
Bogdan Łukasik, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Modern-Expo

Kiedy jedni spekulują zbliżający się koniec tradycyjnych sklepów, specjaliści uspokajają. – Nowoczesne urządzenia wspierają sprzedawców, jednak wciąż to ludzie są podstawą handlu. Potwierdzają to zeszłoroczne badania The State of Customer Service Report. To jakość obsługi klienta jest obecnie wskazywana przez konsumentów jako kluczowy czynnik, który buduje lojalność wobec danego sklepu. – tłumaczy Bogdan Łukasik, szef rady nadzorczej Modern-Expo Group.

Ekspert wskazuje, że prezentowane zastosowania nie tylko ułatwiają zakupy konsumentom, ale również są produktami usprawniającymi pracę sklepu. Spersonalizowana obsługa to w dzisiejszych czasach element budowania przewagi konkurencyjnej. Wskazują na to zarówno konsumenci (69 proc. badanych The State of Customer Service Report), jak i odbiorcy B2B (82 proc.). Podczas pobytu w sklepie liczymy na pomoc obsługi i bardzo cenimy sobie możliwość interakcji z drugim człowiekiem. Dzisiejsze technologie ułatwiają zakupy, jednak jeszcze wiele lat nie będą stanowić skutecznego zastępstwa w tym aspekcie. Ich głównym zadaniem jest usprawnienie procesu zakupów, zarówno dla klienta, jak i pracownika sklepu. – dodaje Łukasik.

Na konferencji zostanie zaprezentowane najnowsze rozwiązanie, proponowane detalistom przez Modern Expo – inteligentna półka, która dzięki wbudowanym modułom elektronicznym daje możliwość kontrolowania ilości produktów, które znajdują się w danym punkcie sprzedaży. W momencie, gdy w danym sklepie liczba towarów spadnie poniżej określonego wcześniej minimum, informacja na temat braku zostaje wysłana bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za uzupełnianie towarów. Produkt został zgłoszony do realizowanego w ramach targu RetailShow konkursu „Innowacje handlu”, który prezentuje najlepsze rozwiązania dla handlu detalicznego.