Słabsze dane z Wielkiej Brytanii. Wzrost liczby wież wiertniczych

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Amerykanie poinformowali o lepszych od oczekiwań wstępnych danych na temat wzrostu PKB. Dane z Wielkiej Brytanii nie były już jednak tak dobre. Wraz ze wzrostem cen ropy rośnie liczba wież wiertniczych w USA.

Dane z USA

W piątek poznaliśmy wstępne dane na temat wzrostu PKB w USA. Odczyt na poziomie 2,3% był lepszy od oczekiwanych 2%. Nieznacznie w górę poszedł również indeks kosztów zatrudnienia. Zaraz po danych było widać krótkotrwałe umocnienie dolara, po czym inwestorzy zaczęli realizować zyski. Powodem było niemal 2% umocnienie się dolara względem euro od początku tygodnia. Jak na rynki walutowe jest to już duża różnica i nic dziwnego, że wielu inwestorów przewidywało koniec tego ruchu.

Słabsze dane z Wielkiej Brytanii

Piątek był naprawdę słabym dniem dla funta. Powody dla gwałtownego spadku były dwa. Po pierwsze po ostatnich wzrostach funt był najdroższy względem złotego od początku października. Również względem głównych walut był na istotnych maksimach. Po drugie rano poznaliśmy słabsze od oczekiwań dane na temat wzrostu PKB na wyspach. Różnica wyniosła 0,2% ale wystarczyła by rozpoczęły się spadki. Rano za funta płacono ponad 4,86 zł. Wieczorem funt ledwo przekraczał 4,78 zł. Warto zwrócić uwagę, że tego dnia generalnie złoty umacniał się do innych walut, ale tym ruchem można tłumaczyć co najwyżej jedną czwartą tego spadku.

Wzrost liczby odwiertów w USA

O godzinie 19:00 poznaliśmy liczbę wież wiertniczych w USA. Wzrosła ona o kolejne 5 sztuk do 825. Wraz z rosnącą liczbą wież spada cena ropy. Powodem jest strach przed wzrostem produkcji, który z kolei powoduje nadmiar surowca na rynku. Od publikacji tych danych baryłka ropy staniała o dolara ciągnąc za sobą również w dół waluty krajów najsilniej uzależnionych od eksportu czarnego złota.

Dzisiaj dzień wolny w Chinach, Japonii i na Węgrzech, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Niemcy – inflacja konsumencka,
  • 14:30 – Kanada – inflacja producencka,
  • 15:45 – USA – indeks Chicago PMI.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl