Spółka giełdowa z Kanady przejmuje polski startup Braight

Maciej Jarząb, CEO Braight foto JNowicka
Maciej Jarząb, CEO Braight foto: JNowicka

Braight, znany wcześniej jako epeer, został przejęty przez kanadyjską firmę Kings Entertainment, notowaną na giełdzie w Toronto. Częścią transakcji, której celem jest m.in. stworzenie holdingu spółek AI, jest emisja akcji, po których wyemitowaniu spółka osiągnie przewidywaną wartość ok. 85 000 000 złotych. W zarządzie firmy zasiądzie dotychczasowy CEO Braighta Maciej Jarząb.

W grudniu 2019 w czasie StartupBootcamp FinTech Dubai Maciej Jarząb przedstawił arabskim inwestorom koncepcję stworzenia technologii oceny zdolności kredytowej w oparciu o dane behawioralne. Wkrótce po tym wydarzeniu zarządzany przez niego startup epeer pozyskał pierwszy milion od polskiego funduszu inwestycyjnego Evig Alfa. Dzięki temu rozwinął pomysł i wdrożył go we własnej platformie pożyczkowej epeer. Do dynamicznie rozwijającego się biznesu dołączyli Taras Pylypiuk – Business Angel z Ukrainy odpowiedzialny za epeer Ukraine oraz Lighthouse Ventures – czeski fundusz inwestycyjny.

O algorytmie epeera zrobiło się głośno w środowisku finansowym po zaprezentowaniu pierwszych wyników działającego systemu. Na podstawie danych behawioralnych użytkowników internetu sztuczna inteligencja była w stanie ocenić rzetelność płatniczą pożyczkobiorców w niemal 100%. Dostrzeżono również wiele intrygujących korelacji pomiędzy aktywnością zawodową a opóźnieniami w spłacie zobowiązań.

Nadzwyczajne wyniki algorytmu skłoniły Jarząba do wyodrębnienia ze swojego portfolio technologii scoringu behawioralnego pod nazwą Braight i zakończenie działalności pożyczkowej w epeer. Ekspansja Braighta objęła rynki Europy Wschodniej, kraje Ameryki Łacińskiej i Hiszpanię oraz Stany Zjednoczone i Kanadę. To z tego kraju pochodzi Kings Entertainment, którego włodarze, po zapoznaniu się z ofertą obsługi technologicznej ich flagowych projektów: LottoKings i WinTrillions, złożyli ofertę z gatunku „nie do odrzucenia”:

– Pierwsza oferta zakupu naszej firmy pojawiła się już ponad rok termu. Wówczas koncentrowaliśmy się na rozwoju Braighta w oparciu o środki venture capital i naszą sprzedaż. Wiele w naszym biznesie zmieniło się po agresji Rosji i to nie tylko z powodu aktywności naszego kijowskiego oddziału. Kanadyjska oferta akwizycji Braighta miała znacznie lepszy timing i posiadała atuty, nad którymi trudno było się nie pochylić. – opowiada Jarząb.

Kings Entertainment to międzynarodowy dostawca usług online, który rozpoczął swoją działalność w 2005 roku. Specjalizuje się w prowadzeniu loterii, kasyn i zakładów sportowych, będąc również spółką macierzystą renomowanych marek gier online, takich jak LottoKings i WinTrillions. Firma zamierza wykorzystać technologię Braight do przyspieszenia procesu weryfikacji użytkownika dla swoich platform lotto i gier.

Spółka jest notowana na Toronto Stock Exchange. Po uzyskaniu zgody nadzoru giełdowego na akwizycję Braighta, Kings Entertainment wyemituje 59 269 392 akcji po cenie 0,185 CAD (dolar kanadyjski).

Przed naszym zespołem nowy etap ekscytującej biznesowej podróży. Naszym głównym zadaniem będzie penetracja rynku w poszukiwaniu obiecujących firm AI. Chcemy stworzyć największy holding firm, wykorzystujących potencjał sztucznej inteligencji. – dodaje Jarząb.

W dniu ogłoszenia informacji o zamiarze akwizycji Braighta notowania Kings Entertainment wzrosły o 300%.