Stopy mają pozostać bez zmian do końca 2020 r.

0

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w lipcu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Istotnie nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes i towarzyszący mu członkowie Rady (prof. Żyżyński i prof. Hardt) powtarzają, że zarówno obecnie, jak i w przewidywalnej przyszłości nie ma szans na podwyżki stóp procentowych.

Podczas dzisiejszego spotkania prezes Glapiński podzielił się również projekcjami Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. DAE oczekuje, że inflacja w 2018 r. i 2020 r. powinna być nieco niższa od tej oczekiwanej jeszcze w marcu. Zgodnie z oczekiwaniami wskaźnik CPI powinien w 2020 r. z 50-procentowym prawdopodobieństwem znaleźć się w widełkach 1,7 – 3,9% w porównaniu do 1,9 – 4,1% prognozowanych wcześniej. Co ciekawe, NBP spodziewa się również nieco niższego wzrostu gospodarczego w dłuższym terminie (lata 2019 – 2020) niż zakładał wcześniej. Oczekuje, że PKB Polski w  końcówce projekcji (w roku 2020) wzrośnie z 50% prawdopodobieństwem o  2,4 – 4,3%, w porównaniu z oczekiwaniami zawierającymi się w widełkach 2,6 – 4,6% z marca br. W krótkim terminie (w 2018 roku) PKB ma być z kolei nieco wyższe niż oczekiwano wcześniej. Zgodnie z nową estymacją z 50-procentowym prawdopodobieństwem ma zawierać się w widełkach 4,0 – 5,2% wobec wcześniejszych widełek 3,5 – 5,0%.

Kluczowym wnioskiem, jaki należy wynieść z dzisiejszego spotkania jest fakt utrzymania bardzo niskich oczekiwań Narodowego Banku Polskiego co do kształtowania się inflacji w przyszłości. O ile prognozy NBP względem inflacji się sprawdzą, RPP może w ogóle nie podnosić stóp procentowych w horyzoncie prognozy.

Obecnie wygląda na to, że kredytobiorcy nie mają się czego obawiać. Biorąc pod uwagę stanowisko Rady, stopy procentowe w bieżącym roku niemal na pewno pozostaną niezmienione. Prawdopodobne jest, że stopy procentowe pozostaną stabilne również przez większość 2019 r. a nawet jeszcze w 2020 r.

Czytaj również:  Twardy Brexit odrzucony

Autor: Roman Ziruk, Ebury