Styczeń sprzyja specjalistom

0

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 34 796 ofert pracy. Oznacza to 36% wzrost liczby ogłoszeń, w porównaniu z grudniem 2014 r. Najwięcej ofert pracy  adresowano do specjalistów handlu i sprzedaży, obsługi klienta, finansistów oraz ekspertów IT.

Ponad jedna trzecia wszystkich opublikowanych w styczniu ogłoszeń skierowana była do handlowców i sprzedawców – 13 861 ofert. Kolejną grupą poszukiwanych pracowników byli specjaliści do spraw obsługi klienta; im dedykowano 6 363 oferty pracy. Na trzecim miejscu uplasowali się finansiści, którzy mogli wybierać spośród 5 366 ogłoszeń, a tuż za podium znaleźli się specjaliści IT, którym dedykowano 5 269 ofert pracy.

Profesjonaliści poszukiwani

Największe zapotrzebowanie pojawiło się w obszarze usług profesjonalnych. Przede wszystkim, szukano ekspertów specjalizujących się w finansach, bankowości i ubezpieczeniach. Na tych specjalistów zapotrzebowanie było największe, zarówno wśród handlowców i sprzedawców, jak i pracowników obsługi klienta.

Dodatkowo o specjalistów handlu i sprzedaży upomniały się sieci handlowe, a także firmy związane z inżynierią, techniką i produkcją oraz farmacją i medycyną. Poszukiwano handlowców i sprzedawców z umiejętnościami związanymi z takimi segmentami, jak artykuły spożywcze, alkoholowe i tytoniowe. Wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na obsługę klienta w dziedzinie motoryzacja/transport. Tutaj zmiana sięga 20% na plus, w porównaniu rok do roku.

Popyt na sprzedawców usług profesjonalnych, odpowiadających za sprzedaż np. produktów bankowych, medycznych rośnie ze względu na rozwój sektora usługowego i coraz większy stopień specjalizacji i złożoności poszczególnych biznesów. Bankowość kontynuuje cały czas rozpoczętą drogę wychodzenia z oddziałów do klienta, co z kolei przekłada się na większą liczbę ofert dla pracowników zajmujących się obsługą klienta. Rośnie świadomość rynkowa, że obsługa klienta może być motorem wzrostu spółki, stąd coraz większe inwestycje firm w tym obszarze wyjaśnia Sebastian Popiel, członek zarządu firmy doradztwa personalnego People.

Specjaliści finansowi w cenie

Nowy rok sprzyja myśleniu o finansach, zarówno w aspekcie budżetów domowych, jak i firmowych, co znalazło odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na specjalistów z obszaru finansowego. Największe potrzeby zgłosiły działy księgowości, ogłoszenia dla ekspertów tej specjalizacji stanowiły niemal 40% wszystkich ofert z tego obszaru, dając jednocześnie wzrost rok do roku wynoszący 11%. Ponadto, poszukiwano głównie specjalistów od bankowości detalicznej, analiz ekonomicznych (wzrost o 16% rok do roku), audytu/podatków (wzrost o 12% rok do roku) oraz kontrolingu. Odnotowano również duży wzrost zapotrzebowania na specjalistów do spraw ryzyka (13% wzrost rok do roku).

Czytaj również:  Columbus Energy S.A. publikuje wyniki po II kwartałach 2018 r.

– Specjaliści z sektora finansowego to grupa pracowników mocniej poszukiwana wraz
z poprawą wskaźników makroekonomicznych. Wraz ze stopniowym przeobrażaniem się Polski w gospodarkę rozwiniętą oraz coraz większymi środkami lokowanymi na giełdzie jest przestrzeń dla rozwoju bankowości inwestycyjnej, gdzie rok do roku odnotowano 40-proc. wzrost zapotrzebowania na specjalistów –
zauważa Sebastian Popiel, członek zarządu firmy doradztwa personalnego People.

IT, jak zawsze, w czołówce