Systemy ERP i MRP rzeczywista optymalizacja procesów produkcyjnych

Print

Jednym, z głównych zadań firmy zorientowanej na rozwój i sukces jest dążenie do ciągłego doskonalenia procesów produkcyjnych. Zdarza się jednak, że koszty wdrażania usprawnień przewyższają potencjalny zwrot z takiej inwestycji. Na szczęście istnieje efektywne rozwiązanie – systemy ERP i MRP. Czym dokładnie są systemy wspierające produkcję? Czym się od siebie różnią i jakie korzyści wynikają z ich wdrożenia?

Czym są systemy zarządzania zasobami w przedsiębiorstwie?

Duże przedsiębiorstwa, szczególnie te, które w ramach swojej aktywności zajmują się również produkcją, muszą borykać się z problemem koordynowania pracy poszczególnych działów, bez użycia jednorodnego oprogramowania. CRM, czyli system zarządzania relacjami z klientem, system księgowy, oprogramowanie dedykowane dla kadr i płac i wiele innych – wszystkie te narzędzia usprawniają pracę pewnych składowych przedsiębiorstwa, lecz w tak różnorodnym i rozproszonym środowisku ciężko zadbać o odpowiednią integrację całego cyklu zarządzania zasobami, produkcją oraz sprzedażą.

Systemy wspomagające produkcję zapewniają sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem na poziomie planowania jego wszelkich zasobów. Wykorzystanie systemów wspomagających zarządzanie zasobami umożliwia pracę z poziomu jednej dużej bazy danych, z której informacje mogą czerpać wszystkie inne działy, od księgowości, przez sprzedaż aż po działy zajmujące się logistyką działań. Obecnie najcenniejszą walutą w biznesie jest wiedza i informacja. Nowoczesne systemy zarządzania zasobami pozwalają nam na sprawny przepływ informacji, co pozytywnie wpływa na optymalizację procesów przedsiębiorstwa.

Systemy ERP i MRP – charakterystyka i podstawowe różnice

Dwa najczęstsze typy systemów, które efektywnie wdrażają pozytywne zmiany w przedsiębiorstwie to system ERP i MRP. Osobom niezaznajomionym z tematem, skróty te niewiele mówią. Czym różnią się od siebie te koncepcje?

ERP (Enterprise Resource Planning) to system umożliwiający skuteczne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Docelowo ERP ma za zadanie zintegrować ze sobą dane płynące po całym przedsiębiorstwie tak, by maksymalnie skrócić ich drogę i ujednolicić formę. Oczywiście wiele zależy tutaj od potrzeb firmy i wariantu systemu ERP, który zostanie wdrożony. Najbardziej zaawansowane z nich mają dodatkowo funkcjonalności umożliwiające bezpośrednią pracę z programem księgowym, systemem dedykowanym działowi HR czy zarządzaniem aktywami obrotowymi, magazynem czy zamówieniami. Głównym celem systemu ERP jest wzrost wydajności procesu produkcji, przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów.

Systemy MRP (Manufacturing Resource Planning) to natomiast rozwiązanie dedykowane typowym procesom związanym z produkcją oraz zarządzaniem aktywami obrotowymi, oraz materiałami. W skład oprogramowania MRP wchodzą moduły umożliwiające efektywne zarządzanie parkiem maszyn, a także magazynem. System MRP w wielu kwestiach jest bliźniaczo podobny do ERP, jednak jego zakres funkcjonalności został okrojony i zredukowany do konkretnej specjalizacji.

Kto powinien zdecydować się na wdrożenie systemów ERP i MRP w firmie

Każda firma na etapie planowania rozwoju powinna pomyśleć o wdrożeniu systemu MRP lub ERP. Jeśli na jakimkolwiek etapie cyklu produkcyjnego zauważymy nieefektywność, która znacząco wpływa na wysokie koszty produkcji, warto zainwestować w system zarządzania zasobami, który zwiększy przejrzystość oraz umożliwi bardziej efektywny przepływ informacji. To właśnie informacje grają główną rolę i są źródłem powstania systemów klasy ERP. Jeśli zauważymy, że błędne dane wpływają na złe decyzje biznesowe, nie pozostaje nam nic innego jak właśnie zainwestować w system ERP lub MRP.

Korzyści wynikające z wdrożenia systemów wspomagających produkcję w firmie

Systemy wspierające zarządzanie zasobami wdrażane z pomocą Mindbox.pl to uniwersalne i wszechstronne rozwiązanie, które umożliwi kontrolowanie wszystkich zasobów znajdujących się w przedsiębiorstwie, bez potrzeby przetwarzania danych powstałych z raportowania w różnych systemach i oprogramowania. Co więcej, ERP znacząco skraca procesy, co bardzo pozytywnie wpływa na obniżenie kosztów przedsiębiorstwa, które może skupić się na dalszym rozwoju.

Z jakimi ryzykami wiąże się wprowadzenie systemów ERP lub MRP do procesu produkcyjnego?

Warto być świadomym, że systemy ERP i MRP to również spora zmiana dla firmy. W zależności od tego, na jak zaawansowany wariant systemu się zdecydujemy, wdrożenie wszystkich modułów może być długotrwałe i generować dodatkowe koszty (szkolenie pracowników, opłacenie kadry wdrażającej rozwiązanie). Jeśli dodatkowo firma posiada dużo działów, wdrożenie systemu może powodować komplikację natury logistycznej, które jednak są niczym w obliczu ogromnych zalet wykorzystania systemu ERP i MRP. Bez względu na potencjalne zagrożenia, wdrożenie systemów ERP bądź MRP jest niezbędnym procesem prowadzącym do rozwoju firmy, a co za tym idzie, pozwoli na osiągnięcie pożądanej przewagi konkurencyjnej na rynku.