Sytuacja w niemieckiej gospodarce robi się nerwowa

forex giełda

W tym tygodniu opublikowane zostały wyniki niemieckiej produkcji przemysłowej. Dane te rozczarowały, gdyż w sierpniu odnotowała ona roczny spadek o 0,2%. Biorąc pod uwagę korektę sezonową spadek wynosi 0,1%. A spodziewano się nieznacznego wzrostu.

Jednakże aby stwierdzić, że będzie to długofalowa tendencja należy jeszcze trochę poczekać. Rosnące ryzyko w gospodarce światowej z pewnością nie wpływa pozytywnie na wskaźniki. Nastrojów w niemieckiej gospodarce nie poprawił także spadek handlu międzynarodowego. W sierpniu zanotowano miesięczne obniżenie się importu, jak i eksportu. Przy czym, należy wspomnieć, że wprowadzone w międzynarodowym handlu cła jeszcze nie zdążyły odzwierciedlić się w obrotach. Niemiecka gospodarka boryka się z nerwową sytuacją związaną nie tylko z całą światową gospodarką, ale również rozwojem gospodarczym głównych partnerów biznesowych. Warto w tym kontekście wspomnieć o trwających negocjacjach dotyczących Brexitu, negocjacjach dotyczących budżetu Włoch czy politycznej i gospodarczej sytuacji w Turcji. Ważne będzie nie tylko śledzenie bieżących danych, wskaźniki wiodące również mogą być pomocne.

Na wzrost światowych niepokoi negatywnie reaguje również polski złoty. Jego kurs w stosunku do euro w tym tygodniu prawie się nie zmienił, jednak patrząc od początku roku, pomimo dobrej sytuacji fundamentalnej w polskiej gospodarce, złotówka osłabiła się. W piątek rano kurs złotego wynosił 4,31 EUR/PLN. Eurodolar był na poziomie 1,16 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.