Wybory w USA bez większych zaskoczeń, dolar nieco słabszy

0

Zgodnie z najnowszymi informacjami, Partia Republikańska utraciła na rzecz Demokratów większość w niższej izbie Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie, Republikanie cały czas kontrolują Senat. Wyniki okazały się zbliżone do wskazań sugerowanych przez sondaże i zgodne z oczekiwaniami rynku.

Mimo, iż prezydent Trump zdążył na Twitterze obwieścić „olbrzymi sukces”, wyniki wyborów to cios dla Partii Republikańskiej, która przez ostatnie 4 lata kontrolowała obie izby Kongresu. Zwycięstwo Demokratów w Izbie Reprezentantów może wpłynąć na spowolnienie zmian legislacyjnych, które będzie chciał wprowadzić prezydent USA.

Z uwagi na fakt, iż wynik wyborów jest zgodny z oczekiwaniami, reakcja rynku walutowego nie jest bardzo dramatyczna. Mimo to, wyraźnie da się zaobserwować słabość dolara amerykańskiego, który w relacji do euro zbliża się do psychologicznego poziomu 1,15. Słabość amerykańskiej waluty sprzyja jednocześnie złotemu, który zarówno w parze z euro, jak i dolarem amerykańskim jest obecnie najsilniejszy od dwóch tygodni.

Środa nie będzie obfitowała w istotne publikacje makroekonomiczne, nie oznacza to jednak, że kalendarz jest pusty. Dziś bowiem odbędzie się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. O ile nikt nie oczekuje zmian stóp procentowych, o tyle warto będzie obserwować dzisiejszą konferencję prasową po spotkaniu, aby zobaczyć, czy w kontekście ostatnich negatywnych sygnałów płynących z krajowej gospodarki i z zewnątrz, NBP zdecyduje się na rewizję w dół szacunków dynamiki PKB i inflacji.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,30-4,31. W ostatnim czasie euro zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego, charakteryzuje się jednak również słabością w parze z funtem brytyjskim, który odrabia wcześniejsze straty.

Wczorajsza rewizja pokazała, że w październiku aktywność biznesowa w sektorze usług była nieco lepsza niż wstępnie sądzono. Szczególnie pozytywnie zaskoczyły dane z Niemiec, gdzie indeks znalazł się na poziomie 54,7, a nie 53,6, jak wstępnie sądzono. W konsekwencji rewizji, zbiorczy ważony indeks dla usług i przemysłu strefy euro w październiku znalazł się na poziomie 53,1. Nieznaczna poprawa w stosunku do wstępnych szacunków nie zmienia jednak faktu, iż zbiorczy indeks opisujący aktywność w obu sektorach pozostaje najniżej od końcówki 2016 r. Inne dane, które poznaliśmy wczoraj, również były nieco lepsze od oczekiwań, jednak podobnie, jak rewizja indeksów PMI, nie miały zbyt dużego przełożenia na handel. Dynamika cen PPI we wrześniu pokazała wzrost na poziomie 4,5% w ujęciu rocznym. Tym samym, inflacja producentów w ostatnim miesiącu pomiarów była najwyższa od lutego 2017 r.

Czytaj również:  Trochę spokoju na koniec tygodnia

Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro we wrześniu nie przyniosły bardzo dużych zaskoczeń. W ujęciu rocznym sprzedaż zaskoczyła na niewielki plus, rosnąc o 0,8%. Cieszyć może fakt, że w górę zrewidowane zostały dane za poprzedni miesiąc (z 1,8% do 2,2%). W ujęciu kwartalnym dynamika sprzedaży we wrześniu wyniosła natomiast okrągłe zero.

GBP