Zimą odpoczywamy dłużej i jesteśmy skłonni wydać więcej – porównanie sezonów Lato i Zima

0

Atrakcyjne ceny poza sezonem i coraz bogatszy wybór ofert wakacji w najodleglejszych krajach świata sprawia, że na wyjazdy decyduje się coraz więcej osób. Zimowe wakacje Polaków zwykle są dwa razy dłuższe niż te w sezonie letnim. Na odpoczynek z dala od panujących w kraju mrozów jesteśmy też w stanie o wiele więcej zapłacić. Jak się okazuje pora roku ma ogromny wpływ na nasze podróżnicze zwyczaje.

Hiszpania hitem przez cały rok

Jeżeli mielibyśmy wskazać ulubiony całoroczny kierunek wyjazdowy Polaków, należałoby wskazać na Hiszpanię. Co prawda, w sezonie letnim zajmuje ona drugie miejsce (20 % wszystkich wyjazdów, na pierwszym miejscu znajduje się Grecja – 32,2%), za to w zimie nie ma sobie równych (17,8%).

Hiszpania jest przede wszystkim łatwo dostępna. Należące do nich Wyspy Kanaryjskie, na których nawet zimą temperatury oscylują w granicy 25 stopni, to idealne rozwiązanie dla tych, który chcą zaznać trochę słońca. W dodatku za rozsądną cenę – za zimowe wakacje na Kanarach zapłacimy znacznie mniej niż za egzotykę – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.

Latem wyjeżdżamy z rodziną, zimą spełniamy marzenia

Letnie wyjazdy to w dużej mierze rodzinne wakacje. Jak informuje przedstawiciel biura podróży Rainbow, 31,2% sprzedanych w czasie wakacji ofert dotyczy wyjazdów razem z dziećmi. To niemal trzy razy więcej niż w sezonie zimowym, gdy z dziećmi podróżuje jedynie 11,5% klientów. Zimą o wiele chętniej podróżujemy sami (20,9%) lub we dwójkę (62,9%).

Ma to oczywiście swoje przełożenie na długość pobytu oraz kwotę, jaką jesteśmy skłonni na niego przeznaczyć. W sezonie letnim sprzedaje się więcej wycieczek, ale zdecydowanie przeważają tygodniowe wyjazdy – aż 59,5% klientów biur podróży wybiera właśnie tę opcję. Na dwutygodniowy odpoczynek decyduje się znacznie mniej osób, jedynie 15,7%. 6% wyjeżdża na 9 dni, 3,6% na 10 dni a 2,7% na 11 dni. Popularne są też tzw. wypady weekendowe. 4,3% rezerwacji założonych w minionym letnim sezonie dotyczyło właśnie dwudniowych wyjazdów.

Czytaj również:  Grupa ROBYG - wyniki po pierwszym półroczu 2018 r.

Średnia kwota, jaką latem wydajemy na wyjazd to 2597 zł za osobę. Zimą ten wydatek jest niemal dwukrotnie wyższy i wynosi 4878 zł na osobę. Jest to związane z tym, że decydujemy się głównie na kierunki egzotyczne, które są droższe. Wybieramy też dłuższy pobyt – aż  36,8% wyjeżdżających w tym czasie decyduje się na wycieczki 14 dniowe. 2,3% wybiera opcję ośmiodniową, 2,2% wybiera się w podróż na 11 dni, a 1,8% na 10 dni.

Europa zdecydowanie na lato

Lato niewątpliwie należy do Europy. Pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków zagarnia niemal 70 proc. rynku podróżujących (68,6%). W przypadku biura podróży Rainbow, od dawna główne miejsce na podium zajmuje Grecja, którą w sezonie wakacyjnym wybiera aż 32,2% klientów tego biura.

W Grecji znajdziemy mnóstwo pięknych plaż, wiele z nich znajduje się na szczycie rankingów najpiękniejszych plaż na świecie. Jest tam wiele do zwiedzania, co z pewnością przyciąga osoby, które podczas wakacji chciałyby odkryć nowe, ciekawe miejsca. Do tego w ostatnim sezonie oferty greckich wakacji miały wyjątkowo korzystną cenę – mówi Piotr Wilk.

Na drugim miejscu jest Hiszpania, wybierana przez dwadzieścia procent klientów biura. Pierwszą trójkę zamykają Włochy, które w 2016 roku wybrało 5,9% wyjeżdżających.