Zlecenie transportowe – podstawa działalności

0

transport-gdynia-1Firma transportowa jest dla wielu z nas zagadkowym podmiotem, który funkcjonuje wyłącznie na podstawie zasad znanych tylko sobie… jednak czy na pewno? Dziś zaczniemy od samych podstaw, czyli dokumentu stanowiącego o każdym zleceniu. Jak działa i czym jest zlecenie transportu? Co znajdziecie w jego treści? Zakończmy pytać i przekonajmy się, z czym to się je!

Transport w Gdyni, Warszawie czy Poznaniu…

Niezależenie, czy jest to firma transportowa z Gdyni, Warszawy, Poznania czy Rzeszowa – w świetle prawa musi ona skorzystać z dokumentu, jakim jest zlecenie transportowe, na podstawie którego, zawiera się umowę między zlecającym, jak i samym przewoźnikiem. Określa on praktycznie wszystkie aspekty pojedynczego zlecenia. W jego treści, zawarte są najważniejsze elementy zamówienia, czyli:
– rodzaj usługi,
– dokładny adres i datę załadunku/rozładunku,
– rodzaj i wagę ładunku,
– rodzaj pojazdu transportowego,
– ewentualne ubezpieczenia ładunku,
– informacje o dodatkowych opłatach,
– sposób rozliczenia.

transport-gdynia-2-ze-strony-bl

Skuteczny transport to gwarancja sukcesu firmy. Źródło: https://bitlogistics.pl/transport-drogowy/

Prawne kwestie w transporcie

Zgodnie z panującymi zasadami każdy dokument zlecenia transportowego musi być sporządzony na piśmie. Tylko wtedy nabiera on faktycznej mocy prawnej. Niegdyś było ono bardzo czasochłonne, gdyż musieliśmy za każdym razem tworzyć go całkowicie od zera! Na całe szczęście, dziś istnieje ogromna ilość szablonów pozwalających nam na bardzo proste i szybkie przygotowania dokumentu dla klienta. Nie możemy jednak wystawiać ich tak automatycznie, gdyż w zależności od zlecenia może dojść do różnych, dodatkowych warunków zlecenia, takich jak specyficzna instrukcja dotycząca ładunku zleconego ładunku czy przydatne dla zlecającego informacje o poszczególnych etapach transportu. Nigdy przecież nie wiecie, czego zapragnie Klient – a w waszym interesie powinno być zadbanie o to, aby spełnić jego wymagania.

transport-gdynia-1

Podsumowanie

Jak widzicie, dokument zlecenia transportu jest bardzo ważnym elementem całego transportu, którego akceptacja jest dopiero początkiem całego procesu przemieszczania zamówienia z punktu A do punktu B. Mamy więc nadzieję, że wraz ze zleceniem, lub przyjęciem następnego z waszych zleceń nie będzie ono aż tak wielką tajemnicą, jaką było do tej pory! Dzięki tej wiedzy, nie będziecie czuli się tak zagubieni!