Polski rynek pracy staje przed poważnymi wyzwaniami. Oprócz niekorzystnych zmian demograficznych, ciągle nieuregulowana pozostają kwestie związane z migracją, czyli zatrudnieniem potrzebnych naszej gospodarce pracowników z zagranicy. Istotne jest także dostosowanie prawodawstwa do przepisów unijnych.
Chcąc zwrócić uwagę opinii publicznej na te problemy, Business Centre Club poświęca rynkowi pracy cały rozdział w specjalnym raporcie „BCC dla polskiej gospodarki: diagnoza i rekomendacje”.
Business Centre Club od dłuższego już czasu zwraca uwagę, że polski biznes potrzebuje konkretnego wsparcia w wielu obszarach. Eksperci najstarszej w Polsce organizacji pracodawców wskazują na rosnące obciążenia administracyjne, z którymi zmagają się przedsiębiorcy. Dużym problemem są wzrastające koszty zatrudnienia i wciąż wysoka inflacja. Wyzwań jest o wiele więcej, a na horyzoncie już jawią się kolejne, związane ze zmianami dotyczącymi rynku pracy.
Spis treści:
Regulacje na rynku pracy
Rosnące koszty zatrudnienia stają się dla polskich przedsiębiorstw istotnym obciążeniem. Od początku 2023 roku obowiązuje wyższe wynagrodzenie za płacę minimalną, które od 1 lipca wzrosło po raz kolejny i obecnie wynosi 3600 zł. brutto. Rosną też powiązane z świadczenia pracownicze, a także składki na ubezpieczenie społeczne dla nowych przedsiębiorców. Na to nakładają się zapowiadane na rok 2024 kolejne podniesienie płacy minimalnej.
Zatrudnienie cudzoziemców
Wskaźniki demograficzne w Polsce są coraz gorsze. Podobnie, jak ma to miejsce w wielu państwach Europy, stajemy się starzejącym się społeczeństwem. W związku z tym będziemy potrzebować większej ilości pracowników z zagranicy. Konieczne jest uporządkowanie całego systemu prawnego dotyczącego zatrudnienia pracowników z zagranicy w tym stworzenia prostych, przejrzystych procedur dotyczących pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.
Joanna Torbé-Jacko, ekspert Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zwraca uwagę – Już dziś wielu przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców. Z danych wynika, że obecnie w co trzeciej polskiej firmie pracują Ukraińcy. Obejmują oni stanowiska niższego szczebla, takie jak kasjer, magazynier, sprzedawca, pracownik produkcji czy kierowca. Brak jest jednak spójnych przepisów w kwestii polityki imigracyjnej. Potrzebujemy rozwiązań, które będą odpowiedzią na wskaźniki demograficzne – zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zniewelowanie luki płacowej. Poza tym, konieczne staje wprowadzenie rozwiązań łagodzących skutki wysokiej inflacji.
Bezrobocie i „work-life balance”
Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w marcu 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4 proc. To spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z lutym i o 0,4 pkt proc. mniej niż pod koniec marca 2022 r. Potwierdza to również Eurostat. Według danych Europejskiego Instytutu Statystycznego stopa bezrobocie w Polsce w lutym 2023 roku wyniosła 2,8 proc w porównaniu do średniej w Unii, która jest na poziomie 6 proc., a w strefie euro wynosi 6,6 proc. Tym samym Polska jest na drugim miejscu w UE pod względem najniższej stopy bezrobocia. Ma to związek z niżem demograficznym.
Unia Europejska, a w ślad za nią polski ustawodawca kładą nacisk na tzw. „work-life balance”. Harmonijne połączenie pracy z życiem prywatnym ma być wyznacznikiem standardów pracy w zjednoczonej Europie.
– Powstaje jednak pytanie czy to dobry moment na wprowadzanie tego typu zmian, gdy wielu polskich przedsiębiorców walczy o przetrwanie? – zastanawia się Joanna Torbé-
Jacko, współautorka rozdziału o rynku pracy w raporcie „BCC dla polskiej gospodarki: diagnoza i rekomendacje”.
Raport – „BCC dla polskiej gospodarki: diagnoza i rekomendacje”. Obok wskazówek dotyczących rynku pracy, racjonalizacji prawodawstwa znajdują się tu także propozycje kierunkóww polityki makroekonomicznej, usprawnienia systemu podatkowego, zmian związanych z poprawą sytuacji energetycznej, zarządzaniem zagadnieniami klimatu i środowiska, współpracą Polski z Unią Europejską, a także poprawą konkurencyjności polskich przedsiębiorców.