Czym jest system MES i jak można go wykorzystać?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W nowoczesnej firmie wykorzystuje się szereg systemów, które usprawniają jej funkcjonowanie. W przypadku firm produkcyjnych poza ERP czy programem księgowym, wykorzystuje się również system MES. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tego typu programowi, jego specyfice, funkcjom i korzyściom z wykorzystania go w przedsiębiorstwie.

Co to jest system MES?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest rzeczony system MES. Otóż rozwinięcie tego skrótu to – Manufacturing Execution System. Mowa zatem o systemie do zarządzania produkcją. Czasami mówi się też o systemie wykonawczym produkcji, ponieważ tak brzmi bezpośrednie tłumaczenie rozwinięcia angielskiego skrótu. Niemniej kwestia nazewnictwa nie jest z pewnością najistotniejsza. O wiele ważniejsza jest funkcjonalność programu.

Funkcjonalność systemu zarządzania produkcją

System MES to program do zarządzania procesem produkcji oraz w zasadzie wszystkim, co z nim związane. Do systemu wprowadzane są dane dotyczące dostarczonych do fabryki surowców, a także ich wykorzystania na linii produkcyjnej. W systemie odnotowywane są najmniejsze szczegóły, takie jak ilość wykorzystanych substratów oraz liczba odrzutów. Ponadto system monitoruje przebieg produkcji, określając liczbę wyprodukowanych towarów. Również w tym przypadku odnotowuje się odrzuty. Co więcej, system zarządzania produkcją służy też do ewidencji produktów magazynowanych w oczekiwaniu na odbiór. Firmy korzystające z MES stosują system również w celu kontroli nad procesem załadunku towaru.

Powyżej wymieniliśmy część funkcjonalności systemu, jednak w rzeczywistości MES to o wiele więcej możliwości. Nie sposób wymienić tu wszystkich. Należy przy tym zaznaczyć, że poszczególne firmy korzystają zwykle tylko z części rozwiązań, dostarczanych przez system zarządzania produkcją. Każde przedsiębiorstwo jest inne, przez co korzystne są dla nich inne funkcjonalności.

system mes

Dlaczego wdrożenie MES to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy wdrożenie MES w przypadku Twojej firmy ma sens? Zapewniamy, że tak. Nawet w najmniejszych firmach produkcyjnych MES znacząco usprawnia funkcjonowanie zakładu produkcyjnego. Zapobiega bałaganowi w danych, przez co nie dochodzi do pomyłek lub też jest ich bardzo mało. Jeśli człowiek zajmujący się rozładunkiem, załadunkiem czy też pracujący bezpośrednio przy produkcji popełni błąd, system umożliwi szybkie jego wykrycie. Możliwa jest błyskawiczna interwencja, co skutkuje ograniczaniem strat.

Choć co do przydatności MES nie ma wątpliwości, trzeba zaznaczyć, że pełny potencjał systemu jest możliwy do wykorzystania tylko poprzez integrację z innymi systemami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie. Podstawą jest integracja z programem ERP, bez którego nie może funkcjonować nowoczesna firma, pragnąca odnieść sukces. Podobnie w każdym przedsiębiorstwie obecny jest system księgowy. Wyjątkiem może być niewielka firma, korzystająca z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Jeśli jednak system ERP i program księgowy są wdrożone w danej firmie produkcyjnej, MES powinien zostać z nimi zintegrowany. Wdrożenie systemu MES i jego integrację warto zlecić fachowcom, aby mieć pewność, że programy będą dobrze współpracowały.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

System CMMS+EAM – nowoczesne rozwiązanie dla działów utrzymania ruchu

W ostatnich latach cyfryzacja działów utrzymania ruchu w zakładach...
Wiadomości

System CMMS+EAM – nowoczesne rozwiązanie dla działów utrzymania ruchu

W ostatnich latach cyfryzacja działów utrzymania ruchu w zakładach...

Jak rozwiązanie APS 4FACTORY usprawnia planowanie i harmonogramowanie produkcji w branży okiennej?

Firma DSR to obecnie jedno z największych centrów kompetencyjnych dla firm...

Nowa strategia przemysłowa Unii Europejskiej – ekologia i konkurencyjność to dwie strony tej samej monety

Zielony przemysł jest jednocześnie bardziej konkurencyjny w skali globalnej...

Zastosowanie i rodzaje kolan hamburskich

Kolana hamburskie to elementy bardzo często stosowane i spotykane...

Maszyny laserowe CNC w technologii fiber to rewolucja w precyzyjnej obróbce materiałów

Współczesny przemysł stawia na technologie, które łączą w sobie...

Platforma workflow – narzędzie usprawniające pracę zespołową

Współczesne organizacje stawiają na coraz bardziej zaawansowane narzędzia do...

Jak wynająć urządzenia wielofunkcyjne do biura? Krótki poradnik

Wynajem urządzeń wielofunkcyjnych do biura to rozwiązanie, które pozwala...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie