Który system ERP jest najlepszy dla Twojej firmy?

sustem erp

Implementacja systemu ERP to szereg wymiernych korzyści dla firmy. Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że obecnie takim oprogramowaniem dysponuje już 30% polskich przedsiębiorców. Jednocześnie odsetek ten z roku na rok wzrasta. Eksperci podkreślają, że wszyscy przedsiębiorcy chcący osiągnąć sukces rynkowy, powinni pomyśleć o inwestycji w system ERP.

Co to jest system ERP?

Jeszcze do niedawna skrót „ERP” nie był zbyt popularny. Obecnie słyszy się o nim coraz częściej. Nazwa skrótu pochodzi od języka angielskiego (Enterprise Resources Planning). Jest to oprogramowanie służące do usprawnienia różnych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz do efektywnego zarządzania posiadanymi zasobami. Do zasobów firmy można zaliczyć m.in. zasoby finansowe, ludzkie, produkty na sprzedaż i wiele, wiele innych.

Pierwowzorem dla systemów ERP w dzisiejszym rozumieniu były tzw. systemy MRP, które po raz pierwszy uruchomiła firma Black and Decker w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Konkurenci szybko dostrzegli szereg korzyści, które odniosła firma dzięki skorzystaniu z tego systemu. Już w 1980 roku system ten posiadało ponad 8 tysięcy firm na całym świecie. Obecnie większość firm rozwijających się w sposób dynamiczny dysponuje systemem ERP, ponieważ jest to globalny standard.

Bieżąca analiza i jedna baza danych

System ERP może służyć do analizowania działania całej firmy bądź tylko wybranych jej obszarów, np. logistyki, księgowości czy kadr. Dzięki temu poszczególne działy przedsiębiorstwa mają wgląd w aktualną sytuację całej firmy, zaś osoby na kierowniczych stanowiskach mogą w szybki sposób przekazywać sobie niezbędne informacje oraz wytyczne.

Istotą systemu ERP jest fakt, iż zapewnia on wspólną bazę danych. Oznacza to, że kierowanie poszczególnymi procesami oraz wytyczanie celów na poziomie strategicznym oraz operacyjnym jest zdecydowanie łatwiejsze.

O czym należy pamiętać implementując system ERP w firmie?

Przedsiębiorcy, którzy podejmują decyzję o zaimplementowaniu w swoich firmach systemu ERP, powinni pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego oprogramowania wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Systemy ERP muszą być dostosowywane do wielu aspektów, przede wszystkim do charakteru prowadzonej działalności, branży czy liczby klientów.

Zobacz też: RPA dla marketerów, czyli w jaki sposób zautomatyzować działania marketingowe i sprzedażowe?

Istotne jest także to, jaki jest podstawowy cel wprowadzania systemu ERP w firmie – usprawnienie komunikacji pomiędzy pracownikami, lepsze zarządzanie magazynem a może poprawa obsługi klienta? Nowoczesne systemy ERP oferują tak wiele możliwości, że dostosowanie ich do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców jest powszechnym standardem.

Z tego powodu zachęcamy, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie systemu, dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby, oczekiwania oraz możliwości finansowe. Jedną z doświadczonych firm oferujących systemy ERP jest mindbox.pl.

Opinie i spostrzeżenia pracowników są na wagę złota

Aby właściwie wybrać system ERP dla firmy, nie wolno zapomnieć o tych, którzy będą z niego korzystać na co dzień. Mowa tutaj oczywiście o pracownikach. Najlepiej jest zaprosić przedstawicieli z każdego działu, który funkcjonuje w firmie.

Oddelegowani pracownicy z pewnością chętnie podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób nowy system mógłby usprawnić wykonywanie ich codziennych obowiązków. Jeżeli pracownicy będą czuli, że mają wpływ na podejmowane decyzje dotyczące zakupu nowoczesnego oprogramowania, na pewno zaowocuje to większym zapałem do pracy.

Analiza wyzwań i problemów

Szczególnie ważną kwestią, którą należy przeanalizować zanim zakupimy system ERP dla firmy, jest określenie podstawowych problemów i wyzwań, z którymi zmaga się firma. Może to być na przykład spadająca liczba klientów, przerost biurokracji, zbyt wolny czas realizacji zamówień spowodowany nieodpowiednim zarządzaniem zasobami ludzkimi na magazynie itd. Gdy będziemy wiedzieć, z jakimi problemami boryka się nasze przedsiębiorstwo, wybór optymalnego systemu ERP także będzie łatwiejszy.