Dobre dane ze Stanów, słabe z Polski

0

Amerykański PKB rośnie szybciej od oczekiwań. Indeksy koniunktury z Europy słabe dla Polski, neutralne dla Strefy Euro, dobre dla Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Dane z USA

Wczoraj poznaliśmy dwa ważne odczyty zza oceanu – liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz wstępne dane na temat PKB. Rynek pracy pokazał w miarę neutralne dane. Lepiej wypadł za to PKB, które wzrasta wedle wstępnych danych o 2,6% wobec oczekiwanych 2,3%. O ile przed tymi danymi dolar wyraźnie tracił, to po ich publikacji amerykańska waluta odrobiła te spadki.

Odczyty PMI dla przemysłu w Polsce

Dane na temat indeksów koniunktury budzą ostatnio w Europie duże emocje. Indeks PMI dla przemysłu Polski po raz kolejny okazał się słabszy od oczekiwań. Wynik 47,6 punktu jest najgorszym rezultatem od grudnia, wcześniej tak źle było dopiero w 2013 roku. O czym mówi ten wynik? Pokazuje on przewagę menedżerów spodziewających się pogorszenia sytuacji. Ponieważ są to osoby odpowiedzialne za zamówienia jest to w pewnym sensie samospełniająca się przepowiednia.

Indeksy koniunktury w Europie

Indeksy koniunktury pokazują słabość Strefy Euro. Łączny odczyt dla tych państw wyniósł 49,3 punktu, co było o 0,1 punktu powyżej oczekiwań. Głównym powodem rozbieżności są wzrosty we Włoszech i we Francji. Dobrze wypadła natomiast zarówno Wielka Brytania jak i Szwajcaria, gdzie w obydwóch przypadkach odczyt wyraźnie przekracza 50 punktów, czyli zapowiada wciąż rozwój.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – dochody i wydatki Amerykanów,
  • 15:45 – USAindeks PMI dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Wojna handlowa USA i Chin, a sprawa polska