Kanada utrzymała stopy procentowe. Turcja przyspiesza wybory

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wczoraj Bank Kanady wbrew oczekiwaniom analityków nie podniósł stóp procentowych. Dane z Polski i Wielkiej Brytanii poniżej oczekiwań. Turcja szykuje się do przyspieszonych wyborów.

Kanada nie podniosła stóp procentowych

Na wczorajszym posiedzeniu Banku Centralnego Kanady nie zmieniono stóp procentowych. Kraj ten ze względu na bliskość USA, które jest obecnie w cyklu podwyżek znajduje się również pod presją. Inwestorzy wyraźnie nie byli zgodni co do decyzji banku o czym świadczy prawie 1% obsunięcie się dolara kanadyjskiego po decyzji. Było to spowodowane odwracaniem pozycji inwestorów, którzy przewidywali podwyżkę stóp procentowych.

Słabsze dane z Polski i Wielkiej Brytanii

Produkcja przemysłowa w naszym kraju wyraźnie zwolniła. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,9%. Odczyt wyniósł 1,8%. Dane te nie spowodowały osłabienia złotego. Widać jednak było, że inwestorzy przygotowywali się na słabszy odczyt, gdyż przez dwie godziny poprzedzające odczyt złoty stracił grosz względem głównych walut. Również dzisiaj poznaliśmy wynik sprzedaży detalicznej na wyspach. Wzrost o 1,1% był słabszy od oczekiwanych 2%. Dane te nie osłabiły znacząco funta, ale warto zwrócić uwagę, że już jest on na najniższych poziomach od ponad miesiąca.

Turecka szkoła wygrywania wyborów

Problemy gospodarcze zawsze powodują ryzyko, że kolejnych wyborów nie uda się wygrać. Co zatem można zrobić? Metod jest kilka, ale jak pokazuje ekipa Erdogana najlepiej zastosować wiele z nich. Skoro problemy gospodarcze jeszcze nie dotknęły tak mocno zwykłych obywateli to można wybory przyspieszyć by głosowanie odbyło się możliwie szybko. Co będzie jednak jeżeli opozycja wytknie władzy złą sytuację? Można np. przedłużyć o kolejne 3 miesiące stan wyjątkowy trwający już ponad rok, który mocno utrudni prowadzenie kampanii. Co jednak jeżeli i tak ma się problematycznego rywala? Można skorzystać z lokalnych przepisów i zorganizować wybory w ostatnim tygodniu kiedy to jeszcze wedle prawa nie wolno mu wystawić list w wyborach, gdyż jest zbyt młodą partią. Jak zareagowały rynki? Inwestorzy od niepewności czekania do listopada, kiedy to pierwotnie miały odbyć się wybory wolą widać znane złot. Wczoraj rano za dolara płacono 4,10 liry, wieczorem już 4,02 liry.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl