Liczba bezrobotnych w Polsce blisko rekordowo niskiego poziomu

forex
  • W minionym tygodniu kalendarz makroekonomiczny w Polsce był niemal pusty, ale na uwagę zasługują dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła w maju nieznacznie do 5,1% z kwietniowych 5,2%, co oznacza trzeci z rzędu miesiąc z trendem spadkowym (o prawie 20 tys., do 802,3 tys.). Liczba ta jest również zbliżona do rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w październiku ubiegłego roku (796 tys.).
  • Według najnowszych danych Unii Europejskiej stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu 2,7% (UE stosuje inną metodologię), co (obok Czech) jest najniższym wynikiem w całej UE. Pod koniec tygodnia opublikowano wstępny szacunek czerwcowej inflacji konsumenckiej (0% m/m i +11,5% r/r).
  • Na spotkaniu bankierów w portugalskiej Sintrze prezes Europejskiego Banku Centralnego, Ch. Lagarde oznajmiła, że stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie tak długo, jak będzie to konieczne. EBC raczej nie ogłosi szczytu stóp procentowych w najbliższym czasie. Zdaniem szefa Fed, J. Powella, restrykcyjne podejście powinno być kontynuowane. PKB Stanów Zjednoczonych zaskoczył w I kwartale br., rosnąc o 2% kw/kw w ujęciu rocznym. Rozczarowały sondaże Ifo i GfK, według których nastroje niemieckich przedsiębiorców i konsumentów pogarszają się.
  • Euro początkowo umocniło się wobec dolara do poziomu 1,098 USD/EUR, później dolar zyskiwał i notowany był poniżej poziomu 1,090 USD/EUR. Złoty osłabił się wobec euro do poziomu 4,49 PLN/EUR, następnie odrobił większość strat i w piątek rano był na poziomie 4,44 PLN/EUR. Na parze walutowej z dolarem złoty nieznacznie się osłabił, kończąc na poziomie 4,09 PLN/USD.

AKCENTA CZ a.s.