Polak inwestuje: mniej niż 1000 zł miesięcznie, wiedzę czerpie z Internetu

0
Agnieszka Porębska-Kość - Nest Banku
Agnieszka Porębska-Kość - Nest Banku

Według GUS około 40-45% Polaków w ogóle nie oszczędza ani nie inwestuje. Jednak ci, którzy pozytywnie wyróżniają się swoją finansową postawą, zgromadzili w 2017 r. ponad 2 biliony złotych. W czerwcu tego roku Nest Bank zapytał ich o zwyczaje w zakresie inwestowania – Z naszego Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego wynika, że pierwszym źródłem informacji inwestycyjnych dla 70% badanych jest Internet, jednak całkiem chętnie sięgamy po fachową pomoc banków. Nie najgorzej wypada również kwestia systematyczności – 42% inwestujących robi to regularnie – mówi Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku.

Wyniki czerwcowego Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku pokazały, że aż 42% inwestujących Polaków lokuje środki regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Większość ankietowanych (63%) inwestuje maksymalnie 1000 zł miesięcznie. Jedynie 7% lokuje od 3 do 6 zł. tys. Co ciekawe znacznie większa grupa, bo aż 16% przeznacza na ten cel ponad 6 tys. złotych miesięcznie.

Ile Polacy zarabiają na inwestycjach?

Ile Polacy zarabiają na inwestycjachPrawie ¾ badanych zarobiło na swoich dotychczasowych inwestycjach mniej niż 10 tys. złotych. 13% inwestujących wzbogaciło się o 10-20 tys. złotych, 11% o 20-50 tys. złotych. Jedynie 4% badanych zadeklarowało, że udało im się zarobić więcej niż. 50 tys. złotych.

Skąd czerpiemy wiedzę inwestycyjną?

Skąd czerpiemy wiedzę inwestycyjnąPierwszym źródłem informacji dla Polaków jest oczywiście Internet. Nie dziwi więc, że 70% osób czerpie z niego wiedzę o inwestowaniu. Co jednak ważne, aż 39% osób korzysta z rekomendacji doradcy bankowego, a 29% z pomocy doradcy inwestycyjnego. To sygnał, że instytucje, które jak Nest Bank, dynamicznie rozwijają się w zakresie produktów i usług w Internecie, mają największy wpływ na edukację Polaków w zakresie zarządzania budżetem czy inwestowania. -Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania

Inwestowanie a bezpieczeństwo

Ponad 60% inwestujących Polaków uważa, że można zarobić pieniądze inwestując bezpiecznie. Za najbezpieczniejsze formy inwestowania Polacy uważają: obligacje skarbowe, indywidualne konta emerytalne oraz ubezpieczenia z gwarancją zwrotu. – Zarobki Polaków wciąż jeszcze nie dorównują większości europejskich krajów. Polacy pracują ciężko i doceniają wartość pieniądza. Ważne jest, żeby instytucje finansowe oferowały im wsparcie w bezpiecznym lokowaniu ich inwestycji. – mówi Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku – Naszą rolą jako banku jest wybranie odpowiednich okazji inwestycyjnych i zaoferowanie ich naszym klientom w formie zrozumiałych produktów, dopasowanych do potrzeb i możliwości domowego budżetu – dodaje Agnieszka Porębska-Kość.

Co z Polakami, którzy nie inwestują?

Okazuje się, że w grupie Polaków, którzy nigdy nie korzystali z produktów inwestycyjnych, dominuje przekonanie, że „do inwestowania potrzebne są duże pieniądze”. Aż 52% badanych stwierdziło, że nie ma wystarczających oszczędności, aby inwestować, a 35% deklaruje, że nie ufa produktom inwestycyjnym.

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego* to badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku w czerwcu 2018 roku przez instytut Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie Polaków. Celem badania było sprawdzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego.

Materiał nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego.

*Indeks Bezpieczeństwa Finansowego to badanie opinii zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków przez Instytut Kantar Millward Brown, w dniach 06 czerwca 2018 – 13 czerwca 2018 r.