Rozwój zwinnej organizacji z perspektywy HR

0
Agnieszka Skowron – HR Business Partner w Monument Fund
Agnieszka Skowron
HR Business Partner
w Monument Fund

Elastyczność przedsiębiorstwa i jego otwartość na nowoczesne rozwiązania to gwarancja pozytywnego zakorzenienia się w świadomości klientów, pracowników oraz otoczenia biznesowego. Dzięki szybkiemu reagowaniu na zmiany i stawianiu na interakcje międzyludzkie, zwinna organizacja jest w stanie z sukcesem zarządzać każdym ze swoich obszarów, doprowadzając przy tym do objęcia przewagi konkurencyjnej na rynku. O przykładzie funkcjonowania tego typu organizacji opowiada Agnieszka Skowron, HR Business Partner w Monument Fund.

Organizacje zwinne osiągają zamierzone cele biznesowe nie tylko samą znajomością branży, ale przede wszystkim szybkością działania oraz otwartością na nowoczesne możliwości rynkowe. Dzięki dostosowywaniu się do zmian w otoczeniu biznesowym oraz stawianiu na niekonwencjonalne rozwiązania, tego typu przedsiębiorstwa mogą budować pozycję na rynku, uzyskując znaczącą przewagę nad konkurencją. Aby firma mogła osiągnąć biznesową „zwinność”, musi kierować się wyznacznikami, które w przyszłości pozwolą na pozyskanie zaplanowanych korzyści – sięganiem po najnowocześniejsze technologie, wprowadzaniem wysokiej jakości produktów dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta oraz skróconym czasem decyzyjnym.

Jeszcze jedną istotną kwestią w dążeniu do osiągnięcia statusu organizacji zwinnej jest integracja wewnątrz przedsiębiorstwa, czyli stawianie na potencjał ludzki oraz jego kompetencje. Przykładem firmy, która posługuje się tego typu strategią jest Monument Fund, a szczegóły funkcjonowania firmy przybliża Agnieszka Skowron, HR Business Partner w Monument Fund.

Talent na wagę złota

Aby przedsiębiorstwo mogło stać się organizacją zwinną, potrzebuje równie „zwinnych” ludzi. Podczas procesu rekrutacji, HRowcy Monument Fund poszukują nie tylko wykwalifikowanych specjalistów, ale przede wszystkim pracowników o dużym potencjale i pasji, nastawionych na samorozwój, kreatywne rozwiązania i otwartych na zmiany. Co więcej, taka osoba musi być otwarta na poszukiwanie prostych, lecz skutecznych rozwiązań stawianych przed nią zadań oraz będzie utożsamiać się z wartościami firmy, które stanowią szkielet postępowania.

 „W Monument Fund nie marnujemy talentów. Koncentrujemy się na mocnych stronach pracowników, dlatego tworzymy im takie możliwości, aby mogli je wykorzystywać i rozwijać w codziennej pracy. Obserwujemy, że pracownicy, którym przydzielamy zadania zgodnie z ich talentami, odznaczają się wysokim poziomem zaangażowania i skutecznością. Ponadto wyznajemy zasadę, że lepiej jest szybko przetestować pomysł, by móc wyciągnąć wnioski, niż tracić zasoby na podążanie w niewłaściwie obranym kierunku.” – mówi Agnieszka Skowron, HR Business Partner w Monument Fund.