Rynki nieco spokojniejsze

0

Mimo słabości widocznej zwłaszcza w pierwszej połowie poprzedniego dnia, polski złoty nie zakończył poniedziałku stratami w relacji do głównych walut. Dziś polska waluta radzi sobie dość dobrze. Po feralnej końcówce tygodnia i ciekawym poniedziałku na globalne rynki finansowe zaczyna wracać spokój.

W ostatnich dniach na waluty rynków wschodzących, jak również na główne pary w istotnym stopniu wpływały informacje z Turcji. Lira rozpoczęła tydzień od pogłębienia spadków – w poniedziałek w relacji do dolara amerykańskiego dobiła do psychologicznego poziomu 7. Centralny Bank Turcji (CBRT) próbował ratować sytuację dokonując technicznych zmian dotyczących depozytów walutowych, w efekcie dostarczając tureckim bankom dodatkową płynność o wartości 6 mld USD. Prezydent Erdogan podczas konferencji informował o tym, iż obecne spadki waluty nie są uzasadnione przez dobre fundamenty gospodarcze Turcji oraz iż bieżąca sytuacja jest atakiem na kraj, wyrażając pretensje względem zachowania USA. W trakcie dzisiejszego przemówienia stwierdził dodatkowo, że Turcja będzie bojkotować amerykańskie dobra konsumpcyjne dobitnie stwierdzając, iż “jeśli oni [USA] mają iPhone’y, to po drugiej stronie jest Samsung”. Inwestorom ton Erdogana raczej się nie spodobał, a umocnienie liry z pierwszej części dnia w trakcie trwania przemówienia “sułtana” wyraźnie wyhamowało.

Wraz z lirą turecką od początku dnia zyskały europejskie (w tym polska) giełdy. Umocniły się również waluty najbardziej poszkodowane przez ostatnią falę wyprzedaży, która przelała się po rynkach wschodzących, w tym m.in. rand południowoafrykański.

Mimo porannego umocnienia, sytuacja w Turcji nie uległa istotnej poprawie. Wczorajsze działania banku centralnego niemal na pewno nie wystarczą, aby sprawić, żeby waluta powróciła w okolice poziomów notowanych kilka tygodni wcześniej. Retoryka Erdogana, który znajduje się na kursie kolizyjnym z USA również nie sprzyja perspektywom tureckiej waluty. Stany Zjednoczone w poniedziałek poinformowały, że USA nie przystąpią do negocjacji, jeśli Turcja nie uwolni amerykańskiego pastora przetrzymywanego po nieudanym puczu z 2016 r, a na to, Erdogan prawdopodobnie nie będzie chciał przystać.

Czytaj również:  Oczekiwany jastrzębi Fed powinien spowodować dalszy spadek notowań PLN

Oprócz informacji z Turcji warto dziś zwrócić uwagę na odczyty PKB z europejskich gospodarek. Ekspansja polskiej gospodarki w drugim kwartale okazała się być zgodna z oczekiwaniami konsensusu ekonomistów i wyniosła 5,1% w ujęciu rocznym, czyli niemal tyle samo co w pierwszym kwartale. Niestety obecnie nie znamy struktury wzrostu gospodarczego, na nią i na potwierdzenie dzisiejszego odczytu przyjdzie nam poczekać do 31 sierpnia.

Dzisiejszy dzień przyniósł również dane o krajowej inflacji. Finalny odczyt lipcowej dynamiki cen w Polsce w ujęciu rocznym był zgodny ze wstępnymi szacunkami, w ujęciu miesięcznym spadek inflacji był jednak głębszy niż oczekiwano – wyniósł bowiem 0,2%.