Słabe notowania EUR/USD szansą na wzrosty korony szwedzkiej

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI

Niższa od prognozowanej sprzedaż detaliczna w strefie euro, słabe dane z Niemiec, wyprzedaż włoskiego długu oraz długotrwałe minima na hiszpańskich PMI z sektora usług sprawiają, że amerykańska waluta kontynuuje wzrosty. Mimo silnego dolara, złoty pozostaje stabilny, a na wartości zyskiwać będzie korona szwedzka, która – według ekspertów Banku State Street – jest istotnie niedowartościowana w relacji do dolara. Jednocześnie notowania EUR/USD osiągają poziom bliski wielomiesięcznych minimów. Wspólna waluta po silnym trendzie wzrostowym ma wyraźne problemy z rozpoczęciem odbicia oraz utrzymaniem strefy 1.1590 – 1.1660. Według analityków Aforti Exchange to mocny sygnał do zrewidowania prognoz dla rynku eurodolara i dobry moment do inwestowania w szwedzką walutę.

EUR/USD na fali spadków

Ostatnie tygodnie 2018 roku na kursie eurodolara przypominają to, co działo się na rynku
na początku 2017 roku. Wówczas, po kilkutygodniowej konsolidacji, rynek w końcu runął. Z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia obecnie – presja na umocnienie USD jest duża, a do tego w strefie euro nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych przez co najmniej rok. Co to oznacza? Każdy tydzień zbliża nas do rozstrzygnięcia, którego zasięg może doprowadzić do zanegowania głównej linii trendu wzrostowego i testu bariery 1.1.EUR/USD na fali spadków

Korona szwedzka zyskuje na wartości

Jednocześnie, zgodnie z oczekiwaniami rynku, notowania szwedzkiej waluty dotarły do głównej linii trendu wzrostowego, a więc przetestowały okolice poziomu 0.4120. Wspomniany poziom wywołał od początku nowego tygodnia znaczne odreagowanie, które spowodowało podejście szwedzkiej korony w rejon strefy oporu 0.4140 – 0.4145.

Korona szwedzka zyskuje na wartości
Źródło: Aforti Exchange – notowania SEK/PLN w układzie miesięcznym

Obecnie to silna bariera dla rynku i – jeżeli zostanie ponownie przekroczona w najbliższych dniach – oczekiwać będziemy silnego umocnienia korony szwedzkiej nawet w rejon górnego ograniczenia szerokiego kanału spadkowego, a więc obecnie w okolice poziomu 0.4235. Według analityków Aforti Exchange to dobry moment do inwestowania w szwedzką walutę.

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI