Sprawdź pozycje funduszy lewarowanych na dolarze australijskim…

forex waluty

Ostatnia wyprzedaż na rynku akcji przełożyła się również na migrację kapitału do bardziej bezpiecznych aktywów oraz do zamykania transakcji carry trade, co widać po umocnieniu się jena japońskiego i dolara amerykańskiego względem dolara australijskiego oraz nowozelandzkiego.

Dalsza paniczna wyprzedaż przełoży się na dalszą aprecjację bezpiecznych aktywów, ale co na to analiza techniczna?

AUDJPY – mocna przecena

Przez ostatnie kilka tygodni na parze walutowej AUDJPY dzieję się mało, mamy do czynienia z długoterminową konsolidacją. Nawet ostatnia wyprzedaż na rynku giełdowym nie zdołała pokonać dolnego ograniczenia konsolidacji 84-85. Jeżeli na wykresie tygodniowym powstanie Pin Bar, będzie to oznaczało zakończenie wyprzedaży i kolejny test górnej bandy konsolidacji 88-89. Z drugiej strony zaostrzenie sytuacji na rynku oraz dalsza przecena światowych indeksów doprowadzi do zamykania długich pozycji w dolarze australijskim i spłatę zadłużenia denominowanego w jenie japońskim. W przypadku tego scenariusza notowania AUDJPY spadłyby w okolicę poziomu 82.

Notowania AUDJPY, interwał dzienny

Notowania AUDJPY, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Z kolei analizując wskaźniki analizy technicznej podążające za trendem mamy zgrzyt interwałów. Na interwale dziennym oraz czterogodzinowym wszystkie wskaźniki wskazują na trend spadkowy. Natomiast na wyższym interwale czasowym trzy z pięciu wskaźników technicznych wskazują na trend wzrostowy. Należą do nich MACD, Awesome oraz Parabolic. Oprócz tego warto wiedzieć, że notowania na interwale tygodniowym znalazły się poniżej 55-okresowej oraz 14-okresowej średniej kroczącej.

Patrząc na wszystkie zmienne większe prawdopodobieństwo leży po stronie kontynuacji wyprzedaży.

NZDUSD – wzrosty w opałach

Przez cały 2017 rok notowania pary walutowej NZDUSD poruszały się w konsolidacji. Czy jest to pora na jej zakończenie?

Dolne ograniczenie konsolidacji znajduje się w okolicy poziomu 0.685-0.696. Zostało już przetestowane trzy razy i za każdym razem kupujący odparli atak niedźwiedzi. Tak samo było w grudniu 2017 roku, na samym początku strefa wsparcia została naruszona, ale ostatni miesiąc poprzedniego roku przyniósł mocne odbicie. Po kilku tygodniach wzrostowych notowania po raz kolejny znalazły się na oporze 0.733-0.740. Opór został już niejednokrotnie przetestowany oraz przebity, ale niedźwiedzie nie dawały za wygraną. Czy tym razem będzie tak samo?

Notowania NZDUSD, interwał tygodniowy

Notowania NZDUSD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Na interwale tygodniowym wszystkie wskaźniki wskazują na trend wzrostowy. Notowania poruszają się ponad krótkoterminową oraz długoterminową średnią kroczącą. Z kolei spoglądając na interwał dzienny sytuacja wygląda nieco inaczej. Dwa z pięciu wskaźników sugerują trend spadkowy. Należą do nich 14-okresowa EMA oraz Parabolic, czyli dwa najszybsze wskaźniki analizy technicznej. Dodatkowo oscylator stochastyczny wskazuje na mocne wykupienie rynku, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo wyprzedaży.

Niemniej jednak, dopóki notowania na interwale tygodniowym nie znajdą się poniżej krótkookresowej średniej kroczącej EMA, to scenariusz wzrostowy jest jak najbardziej prawdopodobny.

Dział Analiz Admiral Markets