Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii mogą wzrosnąć do najwyższego poziomu od 9 lat

0

Decydenci Banku Anglii już w najbliższy czwartek spotkają się przy Threadneedle Street, żeby decydować o dalszych losach krajowej polityki pieniężnej. Rynki szacują, że podczas głosowania bank centralny zdecyduje się na pierwszą w 2018 roku podwyżkę stóp procentowych.

Czerwcowe spotkanie Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii rozpaliło nadzieje rynków na podwyżkę stóp procentowych. Wcześniej były one dość umiarkowane z uwagi na dość gołębi komunikat banku centralnego po spotkaniu w maju. W czerwcu zaskoczeniem okazał się przede wszystkim głos głównego ekonomisty BoE. Andy Haldane nieoczekiwanie zagłosował za natychmiastową podwyżką stóp o 25 punktów bazowych, dołączając tym samym do dwóch pozostałych „jastrzębi” głosujących za podwyżkami. Mimo to, sześciu pozostałych decydentów przegłosowało utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 0,5%. Zmiana opinii Haldane’a jest istotna ze względu na to, iż podczas dwóch poprzednich głosowań tylko Ian McCafferty i Michael Saunders konsekwentnie głosowali za podwyżką stóp. Co więcej, warto wspomnieć o tym, iż główny ekonomista banku centralnego z zasady raczej nie głosuje przeciwko bankowemu konsensusowi.

Najświeższa retoryka ze strony BoE była dość jastrzębia – bank centralny podczas ostatnich komunikatów zdawał się próbować przygotować inwestorów do tego, że w czwartek większa część decydentów Banku pójdzie w ślady Haldane’a. Zgodnie z „minutkami” z ostatniego spotkania Banku „seria wskaźników dotyczących wydatków gospodarstw domowych i tych dotyczących sentymentu sugeruje istotną poprawę” od czasu ostatniej słabości. Na początku lipca przewodniczący Banku Anglii, Mark Carney, również zdawał się przygotowywać grunt pod sierpniową podwyżkę stóp procentowych. Podczas wypowiedzi w Newcastle, Carney podkreślał, że niskie tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale roku było spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi (falą chłodu, nazwaną przez media „Bestią ze Wschodu”), tym samym spowolnienie ekspansji powinno okazać się tymczasowe.

Czytaj również:  Konsumenci chętnie korzystają z RODO

W ostatnich dniach rynkowa wycena prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych wzrosła znacznie powyżej 50%, czyli poziomu z pierwszych tygodni czerwca. Obecnie wycena kontraktów swap sugeruje, że podwyżka jest niemal pewna – szacowane przez rynki prawdopodobieństwo ruchu w górę wynosi ok. 90%. W związku z tym, iż wydarzenie jest w istotnym stopniu zawarte w cenie brytyjskiej waluty, brak podwyżki w czwartek niechybnie przełożyłby się na gwałtowną i dość znaczącą wyprzedaż funta.

Mimo, iż to decyzja o podwyżkach będzie przykuwać największą uwagę, inwestorzy będą zwracali szczególną uwagę na to, jak rozłożą się głosy w MPC. Na razie tylko Sir Jon Cunliffe wydaje się być przeciwny decyzji o natychmiastowym podniesieniu stóp procentowych. W ostatnich tygodniach zarówno Silvana Tenreyro jak i Gertjan Vlieghe sugerowali, iż są gotowi do poparcia decyzji o natychmiastowym zacieśnieniu polityki monetarnej.

Wycena prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych Banku Anglii 02.08.2018 (Styczeń ’18 – Czerwiec ’18)

Wycena prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych Banku Anglii
Źródło: Thomson Reuters Datastream Date: 29.07.2018