Wynagrodzenia dalej rosną. Donald Trump szokuje

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Dane GUS potwierdzają, że polski rynek pracy nadal ma się bardzo dobrze. Prezydent USA znów prowadzi rozważania na temat Wenezueli oraz straszy przedstawicieli rządu. Kwestia frankowa pod znakiem zapytania.

Rynek pracy w Polsce dalej gorący

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia. Wynagrodzenia niespodziewanie przyspieszyły do 7,5% w górę. Zatrudnienie rośnie z kolei o 2,9%. W rezultacie średnie wynagrodzenia brutto osiągnęło wartość 4931 złotych. Jeżeli to tempo zostanie utrzymane pozostało nam już kilka miesięcy zanim średnie wynagrodzenie na stałe przebije 5000 złotych. Przebiło je co prawda już w grudniu, ale miesiąc ten ze względu na premie roczne zawsze charakteryzował się wyższymi zarobkami.

Donald Trump znów zaskakuje

Po tym jak prezydent USA wykorzystał furtkę prawną ze stanem wyjątkowym przyszedł czas na rozważanie interwencji zbrojnej w Wenezueli. Zrobił to w typowy dla siebie sposób, dodając informacje o tym, że “wszystkie opcje są brane pod uwagę”. Bazowym postulatem jest oczywiście rozwiązanie pokojowe i oddanie władzy opozycji przez prezydenta Maduro. Jaki jest powód stanu wyjątkowego? Dzięki temu prezydent jest w stanie pozyskać więcej funduszy na budowę muru bez konieczności konsultacji z senatem. Rynki przyjmują to zamieszanie bardzo spokojnie pomimo pozwania prezydenta przez kilkanaście stanów.

Pomoc dla frankowców znów zagrożona

Pomimo tego, że prezydencki projekt nie realizuje postulatów środowisk frankowych i tak nie spotyka się on z dobrym odbiorem społecznym. Badania zlecone, przez Instytut Jagielloński pokazują, że jedyną grupą popierającą ten projekt są sami zainteresowani. Nie bez znaczenia są też naciski ze strony banków, które będą te interwencje finansować. W rezultacie patrząc na arytmetykę wyborczą może się okazać, że projekt ten zostanie przesunięty na “po wyborach”. Usłyszymy za to kilka frazesów o tym, że frank nie jest aż taki drogi.

Czytaj również:  Sytuacja gospodarcza jest coraz trudniejsza. Cykl koniunkturalny jest nieubłagany

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl