Złoty umacnia się. Kurs euro poniżej 4,25 zł

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Agencja Ratingowa Moody’s podnosi prognozy polskiego wzrostu PKB. Złoty umacnia się względem głównych walut. Spada również koszt zadłużania się polskiego budżetu. Dobre dane z Niemiec.

Moody’s podnosi perspektywy wzrostu Polski

W swoim komunikacie agencja ratingowa podniosła prognozę o 0,3% do 3,2%. Jest to aktualizacja względem szacunków ze stycznia. Powodem poprawy ma być rosnąca konsumpcja prywatna i odbicie w inwestycjach. Powodem wzrostu konsumpcji są nie tylko transfery do społeczeństwa w ramach pakietów socjalnych ale również wciąż spadające bezrobocie i rosnące wynagrodzenia. Konsumpcja prywatna to 60% PKB w związku z tym obecna sytuacja na rynku pracy oraz polityka społeczna skutecznie zwiększają ten parametr. Strona rządowa od razu zwróciła uwagę, że prognoza jest zbyt ostrożna i powinna wynosić 3,6% tyle co w budżecie lub nawet więcej jak pokazuje NBP.

Kurs euro poniżej 4,25 zł

Wczoraj wieczorem europejska waluta spadła względem złotego poniżej poziomu 4,25 zł. Powodem jest stabilna sytuacja w Polsce, dobre prognozy gospodarcze oraz co najważniejsze brak nowych ryzyk politycznych, które to działały negatywnie na złotego. Nie bez znaczenia jest też kondycja polskiego długu na rynku. Od końca lutego inwestorzy coraz chętniej kupują polskie obligacje. Ich rentowność spadła z poziomu 3,9% do 3,5%. Są to jedne z najniższych poziomów po wyborach prezydenckich w USA. Jest to również dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Oznacza to bowiem, że deficyt budżetowy wywoływany nowymi wydatkami rządu nie będzie aż tak uciążliwy w kolejnych latach.

Dobre dane z Niemiec

Wczoraj poznaliśmy indeks instytutu IFO. Okazał się on o 1,3 pkt wyższy od oczekiwań. Dobre dane wraz ze słabym klimatem w USA pozwoliły na dalsze umocnienie się euro wobec dolara. Po południu ruch ten osiągnął szczyt tuż powyżej 1,09. W efekcie osłabiającego się dolara do euro i umacniającej się złotówki do euro oglądaliśmy również minima na dolarze. Amerykańska waluta spadła przez moment poniżej poziomu 3,90 zł.

Dzisiaj w ramach danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 16:00- USA – indeks zaufania konsumentów – Conference Board.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl