Strajki we Francji

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Francja od tygodnia boryka się z protestami wywołanymi próbami reformy prawa pracy. W Austrii odbyły się wybory prezydenckie. Fitch podniósł rating Węgier. Koniunktura w Polsce bez niespodzianek.

We Francji od tygodnia trwają protesty i strajki. Spowodowane jest to planami reform prawa pracy autorstwa prezydenta Francois Hollande’a. Celem jest oczywiście walka z bezrobociem, jednakże projekt zmian budzi niezadowolenie w społeczeństwie. Zdaniem prezydenta za problem bezrobocia odpowiadają nadmierne utrudnienia w zwolnieniach pracowników.

W rezultacie firmy wolą wynosić produkcję poza Francję. Nie wiadomo, czy zmiany okażą się skuteczne, jednakże prezydent za główny swój cel stawia walkę z bezrobociem. To, co jest pewne, to skala protestów społecznych, które są na tyle duże, że pojawiły się problemy z dostępnością paliw na stacjach. Na razie rynki walutowe są spokojne. Francja jest na tyle ważną gospodarką, że jeśli sytuacja będzie się rozwijała, powinniśmy obserwować wpływ na notowania euro.

W Austrii w weekend odbyły się wybory prezydenckie. Nie znamy jeszcze pełnych wyników, aczkolwiek badania exit poll wykazują, że wyścig jest bardzo wyrównany. Sondaże dają większe szanse przedstawicielowi, uznawanej za prawicowo-populistyczną, Partii Wolności, Norbertowi Hoferowi. Jego kontrkandydatem jest Alexander Van der Bellen. Ze względu na sporą liczbę głosów korespondencyjnych, wynoszącą 10%, musimy poczekać na ostateczny wynik wyborów.

Agencja ratingowa Fitch podniosła rating Węgier z poziomu BB+ do BBB-. Warto zwrócić uwagę, że jest to najniższy z poziomów określanych mianem inwestycyjnych. W uzasadnieniu podano dużo lepszą kondycję banków, nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących oraz duży udział społeczeństwa w finansowaniu obligacji państwowych.

W piątek poznaliśmy dane na temat koniunktury gospodarczej w Polsce. Handel detaliczny wypadł zgodnie z oczekiwaniami, trochę gorszy był wynik przemysłu, za to lepiej wypadała koniunktura w budownictwie. Dane te nie wpłynęły jednak na notowania złotego.

Wskaźnik zamówień wg. CBI w Wielkiej Brytanii wypadł korzystniej niż oczekiwano. Indeks co prawda wciąż ma odczyt ujemny, ale rośnie. Po tych danych funt rozpoczął ruch umacniający wobec głównych walut. Brytyjska waluta umocniła się wobec złotówki o 2 grosze.
Dzisiaj dzień wolny w Kanadzie, oprócz tego warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 – strefa euro – indeks PMI dla przemysłu, wstępne dane.