60 miliardów zł na wsparcie polskiego eksportu

0

Plan rządu mający na celu wsparcie polskiego eksportu wydaje się bardzo dobrą inicjatywą. Mówi się o 60 miliardach złotych, które agencje związane z rządem mają przeznaczyć na wsparcie przedsiębiorstw w tym zakresie oraz w rozwoju biznesu zagranicą.

– Wymaga to zmian legislacyjnych związanych z ubezpieczeniem w kwestii ryzyka politycznego, nie komercyjnego – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Jarosław Jaworski, prezes Coface – Wiąże się to również z możliwością realizowania projektów inwestycyjnych przez polskie przedsiębiorstwa w krajach, gdzie występuje poważne ryzyko polityczne. Banki komercyjne nie będą zainteresowane tego typu inwestycjami. Dlatego rola państwa we wspieraniu polskich eksporterów jest bardzo ważna. Problemem może pozostawać wykonanie takich przedsięwzięć. Czekamy na realizację bardzo dobrych zapowiedzi. Ważne jest wspieranie takich inicjatyw poprzez dostarczanie informacji o potencjalnych eksporterach, jak również wskazywanie miejsc, gdzie takie inwestycje i eksport powinno się realizować. Tutaj jest pole do współpracy pomiędzy agencjami rządowymi a firmami komercyjnymi, które zajmują się profesjonalnie tego typu działalnością – dodał Jaworski.

Czytaj również:  Polska oddala się od najbogatszych krajów UE. Przez ostatnie 10 lat zwiększył się dystans między najbogatszymi i najbiedniejszymi krajami Europy