87% mikro i małych firm ma poczucie bezpieczeństwa finansowego

0

nestbank infografiki zbiorcze v1

87% mikro i małych firm ma poczucie bezpieczeństwa finansowego – wynika z Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku. Jednocześnie ponad 60% przedsiębiorców obawia się o przyszłość finansową swojej firmy.

Mikrofirmy poczuły się bezpiecznie na polskim rynku. Mają świetne pomysły na biznes, a ich przychody nieprzerwanie rosną. Kredyt w ofercie już nie wystarczy. To dla banków duże wyzwanie. Stajemy się elastycznym partnerem dostępnym wszędzie tam, gdzie działa przedsiębiorca, szybko, intuicyjnie i bezpiecznie.
mówi Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku

Drobny biznes rośnie w siłę

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego od 2010 roku liczba firm zatrudniających mniej niż 9 osób systematycznie rośnie. W 2017 roku odnotowano ich 2073,6 tys., czyli o ponad 20% więcej niż 7 lat wcześniej. Wzrosły również przychody tej grupy firm – o ponad 47,5% w porównaniu do 2010 roku.

Agnieszka Porębska-Kość - Nest Banku
Agnieszka Porębska-Kość – Nest Banku

Mikro i małe firmy w Polsce rosną w siłę i czują się całkiem pewnie na rynku. Jak wynika z Indeksu Bezpieczeństwa Nest Banku, aż 87% z nich ma poczucie bezpieczeństwa finansowego. Co ciekawe 59% badanych zadeklarowało także, że ma poczucie stabilności finansowej.- Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku

Jak pokazują nasze badania, mikro i małe firmy poczuły się bezpiecznie na polskim rynku. Potrafią odnaleźć się w dynamicznym i niepewnym otoczeniu. To dla instytucji finansowych duże wyzwanie, bo nie wystarczy już oferta kredytowa, aby być dla nich partnerem. Jako bank od początku działalności skupiamy się na potrzebach takich firm i chcemy działać jak one – dynamicznie, szybko, intuicyjnie. Wykorzystujemy nowoczesne technologie, aby być wszędzie tam, gdzie potrzebuje tego klient. – mówi Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku

Co sprawia, że mali przedsiębiorcy czują się bezpiecznie?

Okazuje się, że poczucie bezpieczeństwa właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw zależy w największej mierze od pracowników oraz płynności finansowej firmy i popytu na ich usługi. Ponadto dla 71,5% badanych znaczenie ma wsparcie instytucji finansowych, w tym banków.

Co niepokoi mikro i małe firmy?

Indeks Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku wykazał, że ponad 60% mikro i małych firm obawia się o finansową przyszłość swojej firmy. Wśród najczęstszych obaw przedsiębiorcy wskazywali brak płynności finansowej, opóźnienia w płatnościach od kontrahentów, niewypłacalność klientów, nieprzewidywalność rynku, trudności w prowadzeniu księgowości czy braku dostępu do kredytów czy pożyczek. Jedynie 4% badanych wskazało, że nie ma żadnych obaw w obszarze finansowym firmy.

Czytaj również:  Technologia dla człowieka, a nie człowiek dla technologii

Mikro i mali przedsiębiorcy a banki

57% badanych przedsiębiorców zadeklarowało, że ma pełne zaufanie do swojego banku. Co więcej prawie 45% z nich twierdzi, że otrzymuje od niego wsparcie w rozwijaniu biznesu. Przeciwnego zdania jest 36% badanych.

To ważne, że większość przedsiębiorców ufa swojemu bankowi. Ciekawsze jest jednak, co możemy zrobić dla 36% badanych, którzy nie czują się wspierani w rozwijaniu biznesu. W Nest Banku jesteśmy przekonani, że wsparcie to dużo więcej, niż obsługa w zakresie finansowania. Dlatego stale unowocześniamy nasze procesy. Udostępniamy porównywarki ofert, dajemy dodatkowe usługi, jak np. pakiet 1000 zł na rozwój firmy w Internecie czy pakiet związany z finansowaniem faktur. Jako jedni z pierwszych na rynku udostępniliśmy przedsiębiorcom płatności zbliżeniowe Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay. Od października 2018 r. mamy także nowoczesny system bankowości elektronicznej z funkcjonalnościami dedykowanymi firmom, takimi jak dostęp dla dowolnej liczby użytkowników z indywidualnymi uprawnieniami czy wielopoziomowa autoryzacja przez więcej niż jedną osobę. Jako pierwszy bank na rynku dajemy możliwość założenia konta dla wybranych spółek w pełni online, bez konieczności pojawienia się w oddziale czy wizyty kuriera. Chcemy towarzyszyć klientowi w każdej jego decyzji, dając narzędzia oszczędzające czas i otwierające nowe możliwości. – mówi Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku Indeks Bezpieczeństwa Finansowego

* to badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku we wrześniu i październiku 2018 roku przez agencję SW RESEARCH na reprezentatywnej grupie polskich mikro i małych firm. Celem badania było sprawdzenie postaw i przekonań przedsiębiorców w zakresie bezpieczeństwa finansowego.