Czy kupujemy większe mieszkania?

Wizja Mokotów Wawel Service

Czy klienci deweloperów chętniej wybierają teraz większe mieszkania? Czy zwiększyła się liczba nabywców decydujących się na zakup dużych lokali ze względu na możliwość otrzymania wyższych dopłat do kredytu w programie Mieszkanie dla młodych? Sondę na ten temat przeprowadził portal nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżkach stóp procentowych, jak również ostatnie obniżki marż w części banków, spowodowały wzrost zdolności kredytowej nabywców mieszkań. To główny czynnik zmiany preferencji nabywców, a program MdM niewątpliwie go wzmacnia. W konsekwencji, w ostatnim czasie widoczne jest zainteresowanie większymi lokalami, zwłaszcza mieszkaniami trzy pokojowymi. Staramy się dopasować do tych zmian poprzez stosowne modyfikacje struktury projektowanych i budowanych mieszkań. Większy udział dużych mieszkań mamy w inwestycjach Mała Praga w Warszawie, Osiedle Graniczna i Dolina Piastów we Wrocławiu, czy Słoneczne Miasteczko, Centralna Park w Krakowie. Jednocześnie wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno i dwu pokojowe, zwłaszcza w inwestycjach bliżej centrum takich jak Osiedle Krzemowe w Warszawie i 5 Dzielnica, Osiedle Grzegórzecka w Krakowie. Na mniejsze lokale decydują się klienci inwestycyjni, ponieważ dochód z najmu jest średnio 3 krotnie wyższy niż z lokat. W portfelu inwestycji LC Corp znajdują się projekty z udziałem takich transakcji, sięgającym 50 proc. wszystkich umów.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Klienci wybierają coraz większe mieszkania, szczególnie jeżeli są to rodziny w modelu 3+. Poprzez liberalizację polityki mieszkaniowej, wprowadzenie modyfikacji do programu MdM dla rodzin wielodzietnych i zniesienie wielu dotychczasowych ograniczeń, stał się on bardziej dostępny. Przy zmianie dotychczasowego mieszkania na większe klienci poza MdM korzystają z naszego autorskiego programu „Zamień stare na nowe”.Sprzedajemy dotychczasowe mieszkanie klienta, pomagamy w uzyskaniu kredytu hipotecznego, a także oferujemy wykończenie mieszkania przez zaufane i współpracujące z nami firmy oraz organizujemy przeprowadzkę do nowego mieszkania. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie formalności można załatwić u nas bezgotówkowo.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Nabywcy poszukują najczęściej mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni 50-60 m kw. Coraz częściej rozważają jednak zakup lokali większych i oczekują niestandardowych propozycji, takich jak mieszkania z antresolą, które oferujemy m.in. w inwestycji Polnordu Brama Sopocka w Gdyni. Program MdM jest dla nabywców mieszkań niewątpliwym wsparciem, dzięki niemu klienci mogą pozwolić sobie na zakup większego lokum, które bez rządowej dopłaty przekraczałoby ich możliwości finansowe.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Z obserwacji wynika, że poprawia się jakość życia Polaków, a to sprawia, że częściej sięgają po nowe mieszkania lub zamieniają je na dom. Możliwość większych dopłat w MdM, szczególnie przez rodziny wielodzietne, także ma wpływ na wybór większego mieszkania lub domu. Mając na uwadze te grupę klientów stworzyliśmy ofertę domów jednorodzinnych objętych programem MdM, zlokalizowanych tuż pod Warszawą. Osiedle domów stanowi idealną alternatywę dla mieszkań w Warszawie. Dom o powierzchni 100 lub 110  mkw. w podwarszawskich Kaputach można nabyć w cenie od 463 tys. zł.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

Zmiany wprowadzone w programie dopłat nie rzutują na sprzedaż w zauważalny sposób. Większe zainteresowanie dużymi mieszkaniami obserwujemy już od 2 lat i ma na to wpływ przede wszystkim dobra sytuacja gospodarcza oraz niskie oprocentowanie kredytów, a tym samym większe możliwości nabywcze klientów. Do wzrostu popularności większych mieszkań przyczyniają się również zmieniające się potrzeby mieszkaniowe osób, które zakładają i powiększają rodziny.

Ewa Nowicka, regionalny kierownik sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl

Z ogólnej liczby kredytów realizowanych przez dział Kredytów Hipotecznych firmy Euro Styl bardzo wysoki odsetek stanowią kredyty z dopłatą rządową MdM. Pierwszym czynnikiem, który biorą pod uwagę klienci przy wyborze mieszkania jest możliwość uzyskania dopłaty. Jednakże  głównym determinantem będącym najczęściej wyznacznikiem ostatecznej decyzji jest wysokość raty kredytu.

Wysokość dopłaty nie ma w chwili obecnej przełożenia na zmianę preferencji klientów i podejmowanych przez nich decyzji co do wielkości metrażu nabywanego mieszkania. Być może sytuacja ulegnie zmianie, kiedy ze względu na wielodzietność będzie można pozyskać większe dopłaty, a zniesienie wymogu nieposiadania wcześniej nieruchomości na własność umożliwi nabywanie większych lokali znacznie szerszej grupie klientów.

Największe mieszkania liczące ponad 80 mkw., które kwalifikują się do programu MdM mamy w Osiedlu Nawigator zlokalizowanym na gdyńskim Obłużu, blisko centrum Gdyni. Ponadto lokale do 70 m kw. można nabyć w inwestycji Apartamenty Conrada, która mieści się w spokojnej i malowniczej gdyńskiej dzielnicy Mały Kack. Osiedle objęte jest letnia promocją, klienci mają szansę zakupić mieszkanie w cenie niższej nawet o 500 zł za m kw. Są to mieszkania o powierzchniach od 46 do 70 mkw., które zostaną oddane do użytkowania w IV kw. tego roku.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol

Single najczęściej poszukują mieszkań o powierzchni od 35 do 40 m kw. Salon plus sypialnia. Pary lub małżeństwa myślące o dziecku rozglądają się za metrażem od 40 do 60 m kw. Optymalne dla nich są tzw. mieszkania kompaktowe, czyli mieszczące się na małej powierzchni, nawet trzypokojowe. Klienci wybierają na ogół mieszkania, w których na relatywnie niewielkiej powierzchni znajduje się możliwie duża liczba pomieszczeń. Tego typu lokale, które dodatkowo spełniają wymóg cenowy programu MdM mamy w warszawskich osiedlach  Central Park Ursynów, Zielona Italia we Włochach i rezydencja Arteco na Żoliborzu.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO

Prym nadal wiodą lokale dwu i trzypokojowe, choć większe mieszkania zyskują swoich zwolenników. Cieszą się sporym zainteresowaniem klientów poszukujących docelowego lokum, które daje bogate możliwości w zakresie aranżacji przestrzeni. Zmiany w programie MdM mogą nieco zmienić na rynku. Klienci skorzystają z wyższych dopłat i będą mieli możliwość kupna większego lokalu. Fakt, iż rodziny wielodzietne mogą liczyć na większe wsparcie może mieć znaczenie, choć należy pamiętać, że dla klientów ważny jest nie tylko metraż, ale także liczba pomieszczeń.

Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa

W ostatnim czasie sprzedaż większych mieszkań widocznie wzrosła. W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, w którym cała oferta objęta jest programem dopłat, w ramach znowelizowanego MdM-u sprzedaje się w ostatnich tygodniach więcej większych mieszkań trzypokojowych.  Wybór lokali o dużej powierzchni związany jest najczęściej z potrzebą zwiększenia powierzchni życiowej z uwagi na wzrost liczebności rodziny.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

Zauważamy, że klienci nabywają większe mieszkania częściej, niż np. dwa lata temu. Duże mieszkania mają określony rodzaj nabywców. Są to zazwyczaj rodziny z dziećmi, poszukujące dobrze skomunikowanych nieruchomości z własnym ogródkiem. Największe mieszkania spośród tych, które oferujemy są dostępne w inwestycjach bezczynszowych. Na warszawskiej Białołęce w inwestycji Kamyk Zielony można kupić 160-metrowe mieszkanie z ogródkiem i poddaszem już za 460 tys. zł. Blisko centrum Warszawy w inwestycji Ogrody Ochota I można oferujemy mieszkanie 104-metrowe z rabatem 80 tys. zł od ceny katalogowej.

Duże metraże, ok. 218 m kw., mamy również w luksusowym osiedlu domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze. W Rembertowie w Osiedlu Magenta oferujemy segmenty o powierzchni 170 m kw. Ostatnie segmenty są również dostępne w warszawskim Zaciszu w inwestycji Czerwona Jarzębina II.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Mimo iż, obecnie nie oferujemy lokali objętych dopłatami w ramach programu MdM, w naszych warszawskich inwestycjach Miasto Wola i Stacja Kazimierz zauważamy wzrost zainteresowania klientów zakupem większych mieszkań. Ten trend widoczny jest szczególnie wśród rodzin z dziećmi, ale co interesujące, także wśród osób młodych, które wcześniej kojarzone były głównie z mieszkaniami o niewielkich metrażach. Sytuacja ta znajduje również odzwierciedlenie w ofercie kolejnych etapów naszych projektów, w których uwzględniamy więcej tego typu mieszkań.

 

Autor: Kamil Niedźwiedzki