Kredyt na start przesunięty na 2025 rok: Czy rynek mieszkaniowy czeka stabilizacja?

mieszkania nieruchomości

Pierwsze półrocze 2024 roku za nami, a decyzja rządu o przesunięciu terminu programu „Kredyt na start” na przyszły rok wciąż budzi liczne dyskusje. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? Jakie mają plany na drugą połowę tego roku i czy ostatnie wydarzenia wpłyną na ich strategie sprzedażowe? O to portal RynekPierwotny.pl zapytał przedstawicieli największych firm deweloperskich w Polsce.

Tomasz Kaleta, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży i Marketingu w Develii

W związku z przesunięciem terminu rozpoczęcia programu „Kredyt na start” na 2025 rok spodziewamy się stabilizacji rynku mieszkań w kolejnych miesiącach, której sektor potrzebuje. W ostatnich latach rynek charakteryzował się dużymi wahaniami, początkowo spowodowanymi pandemią, potem wojną, wprowadzeniem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, a ostatnio zamieszaniem wokół jego następcy „Kredytu na start”, którego rozpoczęcie było już kilkukrotnie przekładane, a założenia zmieniane. Mowa była nawet o odejściu od tego pomysłu. Biorąc pod uwagę ten kontekst, nie opracowujemy naszej oferty na podstawie zapowiadanych programów rządowych. Ponadto przygotowanie projektu, zanim trafi do sprzedaży, zajmuje średnio 2-3 lata, więc trudno planować inwestycje pod konkretny program. Mając na uwadze powyższe, nie planujemy zmian w zakresie wprowadzeń nowych projektów do sprzedaży, które założyliśmy na ten rok. W II półroczu zamierzamy wprowadzić do oferty i rozpocząć budowę do 1200 mieszkań w dziewięciu inwestycjach, co pozwoli nam osiągnąć roczny cel na poziomie 3500-3700 lokali. Skupiamy się na dostarczaniu na rynek atrakcyjnych mieszkań, które spełniają różne oczekiwania i potrzeby klientów. Szeroka i różnorodna oferta, w tym na największych rynkach, takich jak Warszawa czy Kraków, gdzie wciąż brakuje gotowych lokali, daje nam dużą elastyczność i pomaga osiągnąć stabilną sprzedaż. Po bardzo dobrym I półroczu, w którym odnotowaliśmy 65% większą sprzedaż rok do roku, jesteśmy spokojni o realizację celu sprzedaży 2900-3100 mieszkań w 2024 roku.

Zbigniew Juroszek, Prezes Zarządu ATAL 

Od początku bieżącego roku, tj. w okresie bez obowiązywania programu wsparcia dla nabywców, notujemy stabilne wyniki i niesłabnącą aktywność ze strony klientów. Potwierdza to nasze stanowisko, że rządowy program w aktualnie proponowanym kształcie nie będzie decydującym czynnikiem dla kontraktacji w naszym przypadku. To, co zdecydowanie wpłynęłoby na sytuację popytową i podażową, to obniżenie stóp procentowych, a w efekcie obniżenie kosztu kredytu hipotecznego (klienci) i inwestycyjnego (firmy deweloperskie).

Nasze plany na II poł. tego roku nie ulegają zmianie, gdyż przy tak dużej, jak nasza, skali działalności, ważne jest dysponowanie bogatą i zróżnicowaną ofertą w ośmiu największych aglomeracjach w Polsce. Konsekwentnie realizujemy harmonogramy prac – zarówno budów, jak też wprowadzania do sprzedaży oraz przygotowania nowych inwestycji.

Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom 

Jako deweloper śledzimy na bieżąco wszelkie doniesienia dotyczące zmian legislacyjnych, które dotyczą naszej branży, w tym oczywiście programu rządowego „Mieszkanie na start”. Warto zaznaczyć, że data jego uruchomienia nie była nigdy wcześniej oficjalnie przedstawiona. Uczestnicy rynku „spekulowali”, że wejdzie w życie w drugiej połowie 2024 r., jednak były to wyłącznie przypuszczenia. Nie podejmowaliśmy dotychczas wiążących decyzji z uwagi na brak konkretnych informacji, jednak po potwierdzeniu startu z początkiem 2025 r. z pewnością uwzględnimy działania skierowane do beneficjentów programu. Należy jednak wspomnieć, że nadrzędnym elementem naszego funkcjonowania niezmiennie pozostaje dywersyfikacja portfolio inwestycji. W ten sposób odpowiadamy na oczekiwania zróżnicowanych grup nabywców, a także budujemy atrakcyjną ofertę, która pozostaje niezależna od okresowych trendów rynkowych. Z konsekwencją realizujemy przyjętą strategię, która zakłada sprzedaż 3 000 mieszkań w bieżącym roku, a w nadchodzącym – 4 000, co przybliży nas do celu, jakim jest wypracowanie pozycji lidera na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. W związku z tym aktywnie pozyskujemy grunty, rozbudowując nasz bank ziemi i zwiększamy podaż oferowanych mieszkań. Przed nami nowe projekty i kolejne etapy istniejących inwestycji – zarówno w miastach, gdzie już zadebiutowaliśmy, jak i w premierowych lokalizacjach. Chcemy wyznaczać najwyższy standard zamieszkiwania, wspierając zrównoważony rozwój miast i integrację lokalnych społeczności.

Andrzej Gutowski, Wiceprezes, Dyrektor Działu Sprzedaży RONSON Development

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii program kredyt ,,Na Start” został odroczony w czasie na początek przyszłego roku, przy czym data ta nie jest wiążąca. Nie wiemy także czy ogłoszone założenia programu pozostaną w tej samej formie. Przypuszczamy, że brak programu wsparcia kredytowego dla klientów w drugiej połowie roku może skutkować umiarkowanym spowolnieniem sprzedaży mieszkań w nadchodzących miesiącach. Deweloperzy mogą również wstrzymywać się z uruchamianiem nowych inwestycji, oczekując na konkretne założenia programu.

Doniesienia o odroczeniu w czasie wsparcia kredytowego nie wpływają znacząco na plany naszej Spółki. Od początku 2024 roku RONSON zakładał, że program kredyt ,,Na Start” może nie zostać wdrożony w swoim pełnym zakresie. Nasza firma określiła jasne cele z czego priorytety to utrzymanie wysokiej marży, optymalizację cen i umów budowlanych oraz osiągnięcie solidnych wyników finansowych.

Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca w ACCIONA w Polsce

Sądząc po nastrojach, jakie wybrzmiewały na ostatnim sopockim Forum Rynku Nieruchomości, nikt z deweloperów nie nastawia się na rychły start kredytu #naStart. Uczestnicy spotkania przewidywali raczej, że program nie wejdzie w życie, a przynajmniej nie w takim kształcie jak zapowiadano. Mogę wnioskować, że większość firm deweloperskich postawi na stabilny rozwój i podaż przy względnej stabilizacji cenowej. Zapewne wielu uwzględni również produkt bardziej dostępny dla przysłowiowego „Kowalskiego”, czyli mieszkania w cenie około 500 000 złotych.

ACCIONA nie będzie tu wyjątkiem. W naszych planach są m.in. kontynuacja inwestycji U-CITY na Ursusie-Gołąbkach i Białołęce oraz sukcesywne dołączanie do portfolio inwestycji z Warszawskiego Obwarzanka (BLANCO w Pruszkowie), jak i projektów premium w centralnych lokalizacjach. Mocno stawiamy również na rozwój w Trójmieście, gdzie jesteśmy zadowoleni z wyników naszego gdyńskiego projektu – inwestycji ZBOŻOWA.

Małgorzata Wiśniewska, Dyrektor Sprzedaży w Cordia Polska

Plany Cordia Polska pozostają aktualne i niezależne od terminu startu programu dopłat do kredytów. Należy mieć na uwadze, że ewentualne uruchomienie Kredytu #naStart w przyszłym roku to nadal jedynie deklaracja, a nie wiążący plan. Nie ma gwarancji, czy program rzeczywiście ruszy, a jeśli tak, to na jakich zasadach będzie funkcjonował. Ponadto, musimy pamiętać o tym, że nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Na rynku wciąż jest spore grono klientów, których program dopłat nie obejmie lub jego atrakcyjność będzie dla nich niska.  Bez Kredytu #naStart w 2024 r. decyzyjność kupujących z pewnością będzie mniejsza, ale nadal liczymy na stabilną sprzedaż. Jeszcze w tym roku zakładamy uruchomienie kolejnych projektów w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie – w sumie ponad 450 lokali.

Zbigniew Gościcki, Prezes Zarządu Unidevelopment SA

Z zainteresowaniem monitorujemy prace związane z przygotowaniami programu kredyt #naStart i czekamy na dalsze, konkretne informacje dotyczące jego wdrożenia. Z naszych obserwacji wynika, że niepewność wokół uruchomienia programu jest jednym z czynników wpływających na zachowania klientów, którzy licząc na rządowe wsparcie, często wstrzymują się z kupnem nieruchomości. Doprecyzowanie warunków rządowego wsparcia oraz terminu jego wprowadzenia jest potrzebne, by ustabilizować sytuację na rynku.

Brak finalnych informacji dotyczących wdrożenia programu #naStart, choć przekłada się na niepewność klientów, nie ma kluczowego wpływu na strategię działań Unidevelopment SA. W najbliższych miesiącach nie planujemy istotnych zmian w kontekście realizacji inwestycji. Zamierzamy m.in. wprowadzić jeszcze dwa nowe projekty w lokalizacjach o dużym potencjale – w Warszawie i w Gdańsku. Oczywiście śledząc informacje dotyczące kredytu #naStart, będziemy analizowali możliwości działań, mogących wesprzeć naszych klientów w uzyskaniu wsparcia.

Leszek Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Finansowy w Dom Development S.A.

Po bardzo mocnym pod względem sprzedaży 2023 roku i początku 2024 roku, w ostatnich miesiącach zauważamy na rynku pewne spowolnienie. Niewykluczone, że to związek z wyczekiwaniem na konkrety dotyczące nowego rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych. Informacja o jego przeniesieniu na przyszły rok może spowodować, że część klientów nie będzie dłużej wstrzymywać się z zakupem mieszkania i ruszy na poszukiwania już teraz.

Popyt na mieszkania oferowane przez Dom Development utrzymuje się na wysokim poziomie. Drugi kwartał tego roku był szóstym z rzędu, w którym nasza sprzedaż przekroczyła 900 lokali netto. Nie jesteśmy firmą nastawioną na rządowe programy dopłat do kredytów, dlatego nie planujemy zmian w naszej strategii ze względu na przesunięcie terminu uruchomienia kredytu #naStart.

Naszym celem pozostaje wzrost liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy sprzedaż netto sięgnęła 3 906 lokali. Mamy niemal rekordową liczbę lokali w budowie oraz długą listę atrakcyjnych projektów, które sukcesywnie i sprawnie wprowadzamy do sprzedaży.

W pierwszym półroczu 2024 roku Grupa Dom Development przekazała klientom 1 637 lokali. Zakładamy, że w drugiej połowie roku rozpoczniemy przekazania w dużej liczbie projektów a znacząca część przypadnie na czwarty kwartał. Wszystkie nasze budowy realizowane są terminowo.

Anna Skotnicka-Ryś, Członek Zarządu i Dyrektor Handlowy w firmie Profbud

Niezależnie od opóźnień w uruchomieniu programu, nasze strategiczne plany na nadchodzące miesiące pozostają ambitne i skoncentrowane na dalszym rozwoju. Planujemy wprowadzenie nowych inwestycji, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby rynku nieruchomości i rosnące oczekiwania naszych Klientów. Kontynuujemy rozwijanie ekologicznych rozwiązań, które zyskały na popularności wśród naszych klientów, zwłaszcza w inwestycji Gaia Park w Konstancinie-Jeziornie.

W II półroczu 2024 roku skoncentrujemy się na realizacji nowych projektów mieszkaniowych w Warszawie oraz aglomeracji warszawskiej. Będą charakteryzować się nowoczesnym designem, funkcjonalnością, a także – co w Profbud jest kluczowe – będą sprzyjać budowaniu społeczności. Jednym z naszych priorytetów jest także rozwijanie inwestycji w miejscach dobrze skomunikowanych z resztą miasta – w absolutnie wyjątkowych lokalizacjach z dostępem m.in. do terenów zielonych oraz niezbędnych usług.

Dodatkowo, będziemy kontynuować prace nad naszymi aktualnymi inwestycjami, tj. sprzedażą ostatnich mieszkań w projektach: Osiedle Goslove na Gocławiu, Osiedle Złota Oksza w Ursusie, a także Osiedle Primo etapy III i IV w Nowym Centrum Łodzi. Równolegle będziemy także intensywnie działać w zakresie oferty domów we wspomnianym już ekomiasteczku Gaia Park. Zależy nam na tym, aby nasze portfolio było odpowiedzią na aktualne potrzeby klientów, w tym rodzin oraz osób poszukujących nowoczesnych, komfortowych i przyjaznych środowisku miejsc do życia.

Pomimo pewnych wyzwań związanych z opóźnieniem programu Kredyt #naStart, jesteśmy przekonani, że nasze elastyczne podejście oraz jakościowe wykonanie pozwolą nam na dalszy rozwój i zyskać uznanie w oczach Klientów.

Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

Mimo ostatnich doniesień o uruchomieniu programu Kredyt #naStart dopiero po Nowym Roku, kontynuujemy realizację swoich planów inwestycyjnych na II półrocze 2024 r. Niemniej jednak, z myślą o naszych Klientach, którzy nie chcą czekać na rządowy kredyt, przygotowaliśmy szereg specjalnych ofert.

W inwestycji Apartamenty na Wzgórzach w podkrakowskiej Zawadzie umożliwiamy zabezpieczenie mieszkania poprzez wynajem na maksymalnie rok, z opcją wykupu po wprowadzeniu programu kredytowego. To rozwiązanie pozwoli naszym Klientom uniknąć niepewności związanej z ewentualnymi podwyżkami cen czy wyprzedaniem atrakcyjnych ofert.

Dodatkowo oferujemy specjalne promocje na gotowe mieszkania. Na przykład, w inwestycji Osiedle Kościuszki w Chorzowie, dostępne są dwupokojowe mieszkania już za 299 tys. zł, gdzie rata kredytu, w zależności od wkładu własnego, może wynieść zaledwie około 1700 zł miesięcznie.

Koszty produkcji mieszkań rosną, dlatego warto podjąć decyzję o własnych czterech kątach już teraz, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidywalnymi zmianami na rynku. Tym bardziej, że zakup mieszkania z rabatem teraz może być korzystniejszy niż oczekiwanie na program, którego szczegóły i termin uruchomienia są nadal niepewne. 

Edyta Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w NICKEL Development

W II półroczu 2024 roku w NICKEL Development skupimy się na wprowadzaniu na rynek nowego projektu deweloperskiego oraz kontynuacji sprzedaży mieszkań i domów z naszej bieżącej oferty. Jesteśmy w trakcie przedsprzedaży II etapu poznańskiego Osiedla Naturama, zlokalizowanego w pobliżu Jeziora Strzeszyńskiego. To wyjątkowe osiedle, zatopione w zieleni i wyposażone w ekologiczne oraz energooszczędne rozwiązania, oferuje przestronne, przyjazne części wspólne sprzyjające integracji mieszkańców.

Będziemy skupiać się również na sprzedaży ostatnich 20 mieszkań w Fiqus Marcelin na poznańskim Grunwaldzie. Ten ponadczasowy budynek typu mixed-use łączy funkcje mieszkaniową, biurową oraz rekreacyjną, oferując swoim mieszkańcom liczne udogodnienia, takie jak living-room, zielone patio, wspólne tarasy, garaż podziemny, parking dla jednośladów i ładowarki dla pojazdów elektrycznych.

Kontynuujemy także rozwój osiedla Księżnej Dąbrówki w podpoznańskiej lokalizacji, gdzie oferujemy gotowe dwupoziomowe mieszkania i domy szeregowe z prywatnymi ogródkami oraz ekologicznymi rozwiązaniami.

Rozpoczęliśmy budowę i oficjalnie ogłosiliśmy sprzedaż kompleksu apartamentów wypoczynkowych NICKEL Resort & SPA Szklarska Poręba. Kontynuujemy sprzedaż apartamentów hotelowych nad morzem w NICKEL Resort & SPA Kołobrzeg – Grzybowo.

Pomimo oczekiwanego uruchomienia programu Kredyt #naStart, nasze plany nie ulegają zmianie. Konsekwentnie realizujemy przyjętą strategię sprzedaży.