Dane zgodne z oczekiwaniami. Posiedzenie FED

0

Indeksy PMI nie wpłynęły znacząco na rynki. Dane z USA niemal dokładnie zgodne z oczekiwaniami. Wieczorem posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Europejski przemysł zgodny z oczekiwaniami

Poznaliśmy dzisiaj odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Są to badania ankietowe menedżerów odpowiedzialnych za zamówienia na temat oczekiwanej kondycji gospodarki. Wynik 55,1 punktów z tego badania jest dokładnie zgodny z oczekiwaniami. Co oznacza 55,1? Jeżeli wynik przekracza 50 punktów to więcej respondentów spodziewa się poprawy sytuacji niż jej pogorszenia. Jak wygląda ten wynik dla Polski? W tym miesiącu wyniósł zaledwie 52,9 punktu. To aż 1,3 punktu poniżej oczekiwań analityków i wyniku sprzed miesiąca.

Dane z USA

Zarówno dochody jak i wydatki Amerykanów rosły w zeszłym miesiącu o 0,4%. Dane te były zgodne z oczekiwaniami. Odrobinę lepiej wypadł indeks kosztów zatrudnienia, które nie rosną tak szybko jak dotychczas oczekiwano. To prawdopodobnie dzięki temu doszło do delikatnego umocnienia dolara w trakcie publikowania danych.

Posiedzenie FED już dzisiaj

O godzinie 20:00 poznamy decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania analityków w sprawie tej decyzji są jednoznaczne. Na tym posiedzeniu nie powinno dojść do zmian stóp procentowych. Istotniejszy zatem będzie komunikat po posiedzeniu od samej decyzji. Jeżeli będzie z niego wynikało, że w tym roku może dojść do jeszcze dwóch podwyżek stóp dolar powinien się umacniać. W scenariuszu jednej podwyżki powinniśmy oglądać z kolei słabnącą walutę USA.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:15 – USA – raport ADP na temat zatrudnienia,
  • 16:00 – USA – raport ISM dla przemysłu,
  • 20:00 – USA – decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Blockchain szansą na poprawę bezpieczeństwa w bankowości. Zabezpieczy transakcje i zapobiegnie praniu brudnych pieniędzy