Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym można rozliczyć większość najpopularniejszych deklaracji PIT. Podatnicy, którzy jeszcze tego nie zrobili mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji. Wcześniej warto jednak uporządkować swoją wiedzę na temat poszczególnych wariantów formularzy podatkowych, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniu.

Dowiedz się, do kiedy PIT powinien zostać złożony do urzędu skarbowego i jakie są grupy docelowe poszczególnych arkuszy podatkowych. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, aby tegoroczny PIT został wypełniony poprawnie?

Do kiedy PIT 2019: rodzaje deklaracji podatkowych

30 kwietnia 2019 r. (wtorek) upływa termin złożenia pięciu rodzajów deklaracji podatkowych, różniących się od siebie m.in. stawką podatkową wypracowanego wynagrodzenia oraz rodzajem źródła przychodu. Niniejsze deklaracje to:

  • PIT-37 – przeznaczony dla większości podatników, którzy otrzymują wynagrodzenie pomniejszone o składki i zaliczki przy pośrednictwie płatnika (umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło), rozliczane zgodnie z zasadami ogólnymi i skalą podatkową,
  • PIT-36 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, rozliczaną zgodnie z zasadami ogólnymi i skalą podatkową, oraz pracowników, na których spoczywa obowiązek odprowadzenia podatku od otrzymanego wynagrodzenia brutto,
  • PIT-36L – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, rozliczaną liniowo według 19% stawki,
  • PIT-38 – przeznaczony do rozliczenia dochodów pochodzących z odpłatnego zbycia udziałów, papierów wartościowych,
  • PIT-39 – służy do rozliczenia zysków powstałych w wyniku sprzedaży nieruchomości.

Deklaracja pracownika: do kiedy PIT-11 musi zostać przekazany przez pracodawcę?

W przypadku podatników, których źródłem wynagrodzenia jest umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło, fundamentem poprawnego rozliczenia deklaracji podatkowej (w większości przypadków będzie to PIT-37) jest druk PIT-11. Zawiera on informacje na temat otrzymanych w danym roku wypłat – wypracowanych kwot netto i brutto, składek na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy.

Do kiedy PIT-11 musi trafić do urzędu skarbowego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek dostarczenia PIT-11 do właściwego urzędu skarbowego do 31 stycznia. Przekazanie dokumentu pracownikowi musi nastąpić w ciągu kolejnego miesiąca, do 28 lutego.

W jaki sposób złożyć deklarację podatkową?

O ile wszystkie powyższe deklaracje mogą być złożone drogą tradycyjną w formie drukowanej (tj. osobiście złożone do urzędu skarbowego lub przesłane tam za pośrednictwem Poczty Polskiej), wygodniejszym rozwiązaniem jest wypełnienie formularza przy pomocy przeznaczonego do tego celu oprogramowania, takiego jak program PIT PRO 2018/2019.

Decydując się na skorzystanie z dedykowanego programu PIT, podatnik zyskuje dostęp do wielu przydatnych funkcji, ułatwiających proces poprawnego wypełnienia arkusza podatkowego. Wśród zalet programu PIT PRO 2018/2019 wymienić należy rozwiązania, takie jak:

  • samoczynne podliczenie wpisanych przez użytkownika wartości liczbowych,
  • możliwość dostępu do deklaracji z dowolnego komputera w dowolnej chwili,
  • dodanie do formularza niezbędnych załączników przy pomocy jednego kliknięcia,
  • natychmiastowe potwierdzenie przesłania deklaracji (UPO).

Twój smartphone też może rozliczyć PIT 2019

Rozliczenie deklaracji podatkowej można przeprowadzić w tym roku jeszcze prościej. Aplikacja PIT APP przez telefon, dostępna na system operacyjny Android, automatycznie wypełni deklarację PIT-37 wyłącznie przy pomocy zdjęcia deklaracji PIT-11. Za poprawne działanie programu odpowiada funkcja OCR, służąca do natychmiastowego przetwarzania zdjęć w postać tekstową, dzięki czemu poszczególne pola formularza PIT uzupełniają się samoczynnie.

Zwrot podatku – do kiedy? PIT 2019

Na termin otrzymania zwrotu od fiskusa największy wpływ mają dwa czynniki: sposób, w jaki podatnik zdecydował się złożyć swoją deklarację, oraz do kiedy PIT został przesłany do urzędu skarbowego.

Jeśli obowiązujące zeznanie podatkowe zostało rozliczone bezpośrednio w urzędzie skarbowym (osobiście bądź listownie), maksymalny okres oczekiwania na zwrot podatku może wynosić do 3 miesięcy od dnia dostarczenia PIT. W przypadku rozliczenia online za pośrednictwem programu PIT, czas oczekiwania skraca się do maksymalnie 45 dni.

Do kiedy PIT 2019 powinien być złożony?

O ile nie zostanie przekroczona odgórnie ustalona data (wtorek, 30 kwietnia 2019 r.), PIT można złożyć w dowolnym, odpowiadającym podatnikowi momencie. Nie należy jednak zapominać, iż można przesłać go jedynie wtedy, gdy podatnik jest w posiadaniu wszystkich wymaganych informacji, takich jak te, które zawierają formularze PIT-11 od każdego zeszłorocznego pracodawcy.

Rozliczenie deklaracji podatkowej przy pomocy narzędzi, takich jak program PIT PRO 2018/2019, jest procesem bezpiecznym, szybkim i wygodnym. Podatnik zyskuje pełną kontrolę nad treścią uzupełnianej deklaracji, a mechanizmy zabezpieczające aplikacji przesyłają formularz podatkowy wprost na serwery Ministerstwa Finansów. Nie zastanawiaj się do kiedy PIT powinien być przesłany – uzupełnij go już dziś!

Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018? Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro / Wypełnij PIT Online / Rozlicz PIT prze telefon w 5 minut!

Rozlicz PIT przez telefon Programem PIT Pro 2018/2019 online

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019