Dobre dane nie pomagają złotemu

0

Pomimo dobrych danych z polskiej gospodarki złotówka wciąż jest w odwrocie. Powodem jest sytuacja globalna i ucieczka od ryzyka przez inwestorów. Polski rynek pracy dalej pokazuje dobre dane.

Dane z Polski

Dzisiaj poznaliśmy odczyt produkcji przemysłowej. Rośnie ona w skali roku o 5,4%. Nie jest to wynik, który powinien budzić przesadny entuzjazm, aczkolwiek analitycy oczekiwali wyniku o 1,9% gorszego. W ramach tego samego komunikatu podano wzrost produkcji budowlano montażowej. Ten parametr potwierdza to co się dzieje na rynku. Wzrost wynosi obecnie imponujące 20,8%.

Złoty w odwrocie

Pomimo dobrych danych złotówka traci wyraźnie na wartości ostatnimi dniami. Powodem jest sytuacja na rynkach. Z jednej strony mamy ucieczkę kapitału za ocean po informacjach o zmianach stóp procentowych. To właśnie przez lepsze perspektywy w USA oraz dobrą stopę zwrotu z inwestycji o bardzo niskim ryzyku inwestorzy wolą trzymać swoje środki w amerykańskiej walucie. Z drugiej strony Europa wciąż ma problemy, a EBC najwyraźniej chce pomóc słabym euro stanąć gospodarce na nogi. Na to wszystko nakłada się wojna handlowa, która tylko zwiększyła niepokój a tym samym zachęciła inwestorów do poszukiwania bezpieczniejszych miejsc niż Polska. W rezultacie oglądamy euro za 4,31 zł, franka za 3,75 zł, dolara za 3,73 zł a funta po 4,92 zł.

Rynek pracy w Polsce

Wczoraj poznaliśmy dane na temat wzrostu wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Zatrudnienie rośnie o 3,7% w skali roku i jeżeli tempo zostanie utrzymane czekają nas kolejne minima bezrobocia od czasu transformacji. Wynagrodzenia z kolei o 7%. To właśnie ten szybki wzrost wynagrodzeń powoduje presję na wzrost płacy minimalnej. Obecny postulat związkowców mówi o ustaleniu docelowo płacy minimalnej na wysokości połowy średniego wynagrodzenia.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Niepokojące dane z Niemiec. Co z ustawą antyfrankową