USDJPY – analiza techniczna rynków finansowych

0

Ostatni mocniejszy impuls na notowaniach USDJPY pojawił się zaraz po wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Aprecjacja dolara amerykańskiego była gwałtowna i bardzo mocna, z poziomu 103 przez kilka tygodni notowania znalazły się o ponad 1 000 pipsów wyżej. Po zakończonym impulsie wzrostowym przeszliśmy do konsolidacji, która ostatecznie doprowadziła do bardzo słabego trendu spadkowego.

Notowania USDJPY, interwał tygodniowy

Notowania USDJPY, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Trend spadkowy został zapoczątkowany przez pokonanie dolnej bandy konsolidacji w okolicy poziomu 108. Wyprzedaż nie trwała długo, ponieważ po kilku tygodniach zawitała na rynek bardzo mocna korekta, która prawdopodobnie zostanie niebawem zakończona. Dlaczego?

Po pierwsze warto zwrócić uwagę, iż trend spadkowy na interwale tygodniowym porusza się w szerokim kanale spadkowym. Aktualnie ostatnie wzrosty zaprowadziły nas w bardzo ważne miejsce. Znaleźliśmy się tuż pod mocnym oporem wyznaczonym przez dołek z listopada zeszłego roku, ale nie tylko. 200 pipsów ponad oporem znajduje się górna banda kanału spadkowego. Jeżeli opór zostałby pokonany, to kolejnym celem kupujących byłoby górne ograniczenie kanału spadkowego.

Jednakże jak do wygląda z innej perspektywy? Wskaźniki analizy technicznej podążające za trendem wskazują na trend wzrostowy, w szczególności na interwale dziennym. mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Natomiast według kanału spadkowego mamy trend przeciwny.

Dodatkowym wskaźnikiem, który wskazuje na możliwość wyprzedaży jest oscylator stochastyczny, który mówi o wykupieniu kursu. Zatem mamy sytuację mało klarowną. Z tego powodu warto spojrzeć na niższy interwał czasowy – dzienny.

Notowania USDJPY, interwał dzienny

Notowania USDJPY, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na interwale dziennym widać mocny trend wzrostowy, który został zapoczątkowany przez impuls wzrostowy z marca bieżącego roku. Możemy wyrysować linię trendu wzrostowego. Jednak co jeszcze widzimy? 21 maja została zapoczątkowana bardzo mocna wyprzedaż, która zniosła część zysków, ale co ważniejsze został przebity poprzedni dołek. Dlatego z tej strony możemy powiedzieć o możliwości zakończenia korekty wyższego rzędu.

Pomimo tak mocnej wyprzedaży na parze walutowej USDJPY po raz kolejny zawitali kupujący. Jednakże gdyby nie udało im się pokonać poprzedniego szczytu, to bardzo prawdopodobne jest, że powstanie formacja podwójnego szczytu. Powstanie takiej formacji oraz przebicie linii trendu wzrostowego byłoby jednoznaczne z zakończeniem korekty. Przy takim scenariuszu celem sprzedających może być minimum z 2018 roku.

Z kolei przebicie wspomnianego szczytu będzie oznaczać kontynuację wzrostów przynajmniej w okolice poziomu 113.

Dział Analiz Admiral Markets