DuPont opracował rewolucyjny środek czyszczący. Będzie usuwał plamy w temperaturze 15 st. C

0

CEO Magazyn Polska

DuPont stworzył ze swoim partnerem, firmą Procter & Gamble, rewolucyjny produkt. Chemiczny gigant jest w trakcie wprowadzania na rynek produktu do codziennego czyszczenia. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu będzie można prać ubrania w zimnej wodzie.  

DuPont jest firmą znaną z innowacji. Jej technologie wpływają zarówno na funkcjonowanie całych gospodarek, jak i na codzienność gospodarstw domowych. Jednym z jej najnowszych odkryć jest grupa enzymów, która pozwoli na czyszczenie lub pranie w temperaturze 15 st. C.

– W procesie prania dzisiaj używane środki czyszczące działają najlepiej w wodzie o temperaturze o około 32 stopni. I większość energii, która potrzebna jest do procesu prania lub czyszczenia, jest wykorzystywana do podgrzania wody do odpowiedniej temperatury – mówi Andrzej Pałka dyrektor DuPont Polska

Zaznacza, że DuPont przedstawił niedawno grupę enzymów, które są w stanie przeprowadzić efektywnie proces prania w wodzie o temperaturze około 15 st. C. Pozwoli to zupełnie pominąć proces podgrzewania wody, który jest najbardziej energochłonnym krokiem w całym procesie prania.

–  W samych tylko Stanach Zjednoczonych jest pranych około 45 mld wkładów rocznie. Gdyby wszystkie te procesy zostały wykonane w zimnej wodzie, pozwoliłoby to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 30 mln ton, co jest odpowiednikiem rocznego zużycia energii przez miasto o wielkości około 4 mln mieszkańców, czyli tak naprawdę dwie Warszawy – mówi Pałka. I dodaje, że komercyjnie produkty z enzymami DuPonta wprowadzać na rynek w środkach do prania będzie firma Procter & Gamble.

Firma niedawno otworzyła rafinerię, która produkuje bioetanol w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystuje technologię, która pozwala na przetwarzanie odpadów roślinnych w pełnowartościowe biopaliwo. Jak zaznacza Andrzej Pałka, DuPont nie zamierza produkować biopaliw, bioetanolu. Skupia się jedynie na licencjonowaniu technologii oraz na pomocy w otwieraniu nowych zakładów i projektowaniu nowych rafinerii.

– Otwarcie rafinerii w Nevadzie to dla nas krok milowy –  mówi Pałka. –  Wykorzystujemy technologię, która pozwala na przetwarzanie odpadów roślinnych w pełnowartościowe biopaliwo.  

W I kw. zysk netto DuPont wyniósł 1,2 mld dol. To wzrost o 19 proc. rdr. Zyski zostały wypracowane mimo spadku przychodów ze sprzedaży spowodowanych negatywnym wpływem kursów walutowych w ostatnich dwóch latach. Zysk na akcję wyniósł 1,39 dol., w porównaniu do 1,13 dol. z 2015 roku. Na koniec 2016 roku firma spodziewa się oszczędności na poziomie 730 mln dol.

– Możemy się pochwalić już w tym momencie, że podpisaliśmy wstępne porozumienie w Chinach z tamtejszą firmą, która planuje otwarcie największej biorafinerii na rynku azjatyckim  mówi dyrektor DuPont Polska. – A rząd Macedonii podpisał list intencyjny z naszym oddziałem europejskim w sprawie budowy rafinerii bioetanolu drugiej generacji.  

Pałka dodaje, że specyfika tej technologii polega na stosowaniu w produkcji pozostałości po produkcji żywieniowej, czyli odpadów, które zostają po produkcji np. kukurydzy, liście, łodygi, które aktualnie nie mogą być przetwarzane w żaden sposób.