eBay: Polacy kupili 30% więcej elektroniki niż rok temu

eBay

Polscy użytkownicy eBay, jednego z największych portali aukcyjnych na świecie, tylko w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. kupili na platformie aż o 30% więcej sprzętów elektronicznych niż przed rokiem. Najczęściej zamawiali laptopy, telefony i akcesoria komórkowe, a jako miejsce zagranicznych zakupów online wybierali przede wszystkim Europę i Azję.

Z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie eBay wynika, że ponad połowa respondentów wybiera zakupy online z uwagi na niższą cenę w porównaniu do sklepów stacjonarnych. Różnice mogą się okazać tym bardziej znaczące, jeśli mamy do czynienia ze sprzętem wartym klika tysięcy złotych, a właśnie tyle kosztuje relatywnie dobrej jakości laptop.eBay Elektronika

Wewnętrzne dane transakcyjne eBay potwierdzają, że średnia cena zakupu np. telefonu komórkowego z Azji bywa niższa nawet o 20% w porównaniu do cen oferowanych na rynku europejskim. Co ciekawe, aż 80% kupionych sprzętów to produkty nowe, a nie używane. Jak ocenia Małgorzata Gliszczyńska, dyrektor zarządzająca eBay na Polskę i Europę Centralną, to właśnie cena w połączeniu z pewnością bezpiecznej dostawy nawet z najdalszych zakątków świata ma kluczowy wpływ na decyzje zakupowe konsumentów.

Obserwujemy, że elektronika już od kilku lat systematycznie zyskuje na popularności. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo świadomym konsumentem, który jest w stanie na własną rękę porównać ceny i wybrać najbardziej korzystną opcję. Aktualnie platformy sprzedażowe wychodzą naprzeciw tego typu trendom i coraz częściej oferują tanią i szybką wysyłkę właśnie po to, żeby ułatwić konsumentom dostęp nawet do najbardziej oddalonych rynków, takich jak np. Azja – zaznacza Małgorzata Gliszczyńska.

E-kupujący: dostawa najlepiej za darmo

Ponad 80% osób, które wzięły udział w badaniu eBay, deklaruje wybór możliwie najtańszej dostawy. Z danych wynika, że kupujący najczęściej wybierają dostawę kurierem, a zaraz potem odbiór w paczkomatach i usługi Poczty Polskiej. Szybka i tania wysyłka staje się ogólnoświatowym trendem, w który również starają się wpisać największe portale aukcyjne.

Jednym z wielu przykładów jest eBay, który od ubiegłego roku oferuje darmową i szybką przesyłkę nie tylko w przypadku produktów pochodzących z Europy, ale również Azji. Dostawa zamówionego produktu następuje najpóźniej w ciągu kilku dni i jest to możliwe dzięki współpracy eBay ze sprzedawcami, którzy posiadają swoje magazyny na terenie Europy. W ten sposób polscy użytkownicy mogą zamówić od zagranicznych sprzedawców najnowsze modele sprzętów elektronicznych, takich jak telefony czy iPady w bardzo konkurencyjnej cenie.Ranking telefonów

***

Źródło danych: Badanie Kantar Millward Brown, Usage and attitude towards eBay, 2017 r.