O tradycyjnych metodach skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem dowolnej wielkości napisano już chyba wszystko. Problem w tym, że dzisiejsza rzeczywistość, w której firmy są zmuszone funkcjonować, nieustannie zmierza w kierunku cyfryzacji. Co istotne, nie jest to jedynie trend, za którym można podążyć lub nie – to fakt, z którym trzeba się pogodzić i jak najszybciej dostosować metody zarządzania do współczesnych realiów. Jednym z najważniejszych kroków na drodze do tego jest wdrożenie właściwie dobranego do potrzeb firmy systemu klasy ERP. W jaki sposób tego rodzaju systemy ułatwiają zarządzanie przedsiębiorstwem?

  • Centralizacja baz danych

Wdrożenie systemu klasy ERP w firmie wiąże się z koniecznością stworzenia centralnej bazy danych, do której dostęp mają wszystkie działy przedsiębiorstwa. Z perspektywy kadry zarządzającej jest to ogromne ułatwienie dla podejmowania decyzji istotnych dla organizacji – aktualizowana na bieżąco baza dostarcza możliwie najnowszych danych. Dzięki temu decyzje są podejmowane w oparciu o realne i weryfikowalne informacje, a nie o przeczucia lub intuicję. Pozwala to zminimalizować ryzyko podjęcia błędnej decyzji i pomaga wybrać rozwiązanie optymalne dla całej firmy czy konkretnego jej działu.

  • Automatyzacja procesów

Im większe przedsiębiorstwo, tym więcej zachodzi w nim procesów i tym bardziej są one skomplikowane. Dzięki systemowi ERP znaczna część procesów ulega automatyzacji, co nie tylko odciąża kadrę zarządzającą, ale również znacząco usprawnia działanie całej firmy. Pracownicy poszczególnych działów mają do wykonania mniej obowiązków, a więc mogą im poświęcić więcej uwagi, co przekłada się na większą efektywność pracy i lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

  • Łatwa kontrola i identyfikacja problemów

Odpowiednio dobrany do potrzeb firmy oraz właściwie wdrożony system ERP pozwala w bardzo prosty sposób weryfikować i kontrolować pracę poszczególnych działów, a nawet pojedynczych pracowników. Pozwala to wyodrębnić obszary problemowe i wdrożyć działania mające na celu wyeliminowanie ich w możliwie najkorzystniejszy dla firmy sposób. W kontekście zasobów ludzkich nie należy tego interpretować jako konieczność zwolnienia pracownika – może się okazać, że wymaga on dodatkowego szkolenia lub przesunięcia na stanowisko lepiej dopasowane do jego kwalifikacji i umiejętności.

  • Efektywne zarządzanie zasobami

W wielu firmach dużą część wydatków stanowią koszty zakupu oraz magazynowania komponentów niezbędnych w procesie produkcji. System ERP monitoruje na bieżąco stany magazynowe i przekazuje informacje do działu zamówień, dzięki czemu można zredukować koszty przedsiębiorstwa, zaopatrując się jedynie w to, co realnie będzie potrzebne do zrealizowania aktualnych zleceń produkcyjnych.

Dobrze dobrany i wdrożony system ERP wspomoże zarządzanie przedsiębiorstwem oraz zapewni rozwój nie tylko firmie, ale także zatrudnionym w niej pracownikom.

—–

Artykuł przygotowany przy współpracy z AXHelpers