Eksperci radzą jak bezpiecznie kupić mieszkanie na kredyt

0

Komentarz Luizy Grąckiej, Specjalisty ds. Sprzedaży Skanska Residential Development Poland i Michała Krajkowskiego, analityka firmy NOTUS Doradcy Finansowi.

  • Krok 1: Sprawdź, czy deweloper oferuje doradztwo kredytowe.
  • Krok 2: Dokładnie przeczytaj umowę.
  • Krok 3: Pamiętaj, że prawie każdy kredyt można zmienić.
  • Krok 4: Zastanów się, ile wniosków kredytowych złożyć.
  • Krok 5: Świadomie buduj swoją historię kredytową.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska[1], zdecydowana większość Polaków kupuje mieszkania i domy na kredyt. Co zrobić, żeby poprawić swoje szanse na uzyskanie finansowania i w czym może pomóc deweloper? Jak możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w procedurze kredytowej? Czy należy składać wnioski kredytowe do więcej niż 1 banku? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Krok 1: Sprawdź czy deweloper oferuje doradztwo kredytowe

Luiza Grącka, Skanska Residential Development Poland: Kupując mieszkanie od dewelopera możemy często skorzystać z bezpłatnych porad kredytowych. Dzięki temu oszczędzamy czas i otrzymujemy wszystkie oferty kredytowe w jednym miejscu. Doradca może w naszym imieniu negocjować z bankiem, pomóc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów i bezpiecznie przeprowadzić nas przez całą procedurę.

Krok 2: Przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytaj

Luiza Grącka, Skanska Residential Development Poland: Teoretycznie każdy to wie. W praktyce – nie zawsze czytamy ze zrozumieniem umowy od deski to deski. Warto wyjaśnić z doradcą ewentualne wątpliwości związane z zapisami w umowie. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na takie fragmenty jak np. dodawany do umowy zapis o przedwczesnej spłacie kredytu. Często takie działanie wiąże się z koniecznością zapłacenia opłaty karnej. Tabela opłat i prowizji, warunki wypłaty transz kredytowych, czy szczegółowy harmonogram – to informacje, które również musimy znać.

Krok 3: Pamiętaj, że prawie każdy kredyt można zmienić

Luiza Grącka, Skanska Residential Development Poland: Jeśli mimo dopełnienia wszystkich kroków, okaże się, że kredyt, na który zdecydowaliśmy się nie odpowiada naszym potrzebom, nie ma powodu do zmartwień. Prawie każdy kredyt można zmienić – wystarczy, że zaciągniemy tzw. kredyt refinansowy. Jest to nowy kredyt, który zaciągamy na spłatę starego w innym banku i na lepszych warunkach. Wciąż niewiele osób wie, że istnieje taka możliwość, a może ona skutecznie pozbawić nas niewygodnych zobowiązań na długie lata.

Czytaj również:  Prezes UOKiK: Pomimo kar Komisji Europejskiej, monopoliści nadal mogą wykorzystywać przewagę na rynku technologicznym

Krok 4: Zastanów się ile wniosków złożyć