Kolejne negocjacje w sprawie postania nowego rządu Merkel

0

Do czwartku powinny zakończyć się wstępne rozmowy o utworzeniu koalicji rządowej pomiędzy chadeckimi partiami CDU/CSU, którym przewodzi Angela Merkel, a socjaldemokratami (SPD) Martina Schulza.

Jeśli władze wszystkich trzech partii ocenią je pozytywnie, możliwe będą właściwe rozmowy koalicyjne, które miałyby potrwać do końca stycznia.

Po najgorszym w historii RFN wyniku wyborczym we wrześniu ub.r. przywódcy SPD byli początkowo przeciwko trzeciej „wielkiej koalicji” pod kierownictwem kanclerz Merkel. Zmienili jednak zdanie po fiasku rozmów w sprawie utworzenia tzw. koalicji jamajskiej, które chadecy prowadzili z liberałami i Zielonymi.

Nie jest jednak przesądzone, że negocjacje CDU/CSU z SPD zakończą się sukcesem. Partie mają bowiem różne propozycje w kilku dziedzinach. W przeciwieństwie do chadeków politycy SPD chcą głębszej integracji w ramach UE i większych wydatków socjalnych oraz sprzeciwiają się wyższym nakładom na obronność i zmianom dotychczasowej polityki migracyjnej.

Z kolei ograniczenia migracji do Niemiec domaga się bawarska CSU. Jesienią w Bawarii odbędą się wybory regionalne, w których chadecy mogą stracić dużą część głosów na rzecz antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Wyzwaniem jest również decyzja liderów SPD, by ewentualną umowę koalicyjną poddać pod głosowanie, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy członkowie partii (jest ich ponad 430 tys.). Oznacza to, że czwarty rząd Angeli Merkel mógłby powstać najwcześniej w marcu.

Czytaj również:  Wielka Brytania i Włochy na pierwszych stronach