FMEA to metoda polegająca na ustalaniu związków przyczynowo skutkowych powstawania ewentualnych wad produktu. Jej głównym zadaniem jest identyfikowanie wad produktu lub procesu, co jest istotne zarówno w ich eliminowaniu, jak i zmniejszaniu ryzyka z nimi związanego. Metoda FMEA pozwala na udoskonalanie produktu oraz jego ciągłe ulepszanie. Może być wykorzystywana zarówno do analizy procesów złożonych w produkcji masowej, jak i jednostkowej.

Analiza FMEA i jej najważniejsze zadania

Metoda FMEA może być stosowana na każdym etapie procesu produkcyjnego. Największe znaczenie ma jednak jej wykorzystanie na początkowych jego etapach, a więc podczas projektowania i jeszcze przed przekazaniem wyrobu do produkcji. Pozwala to bowiem na wczesne wykrycie wad, jeszcze zanim gotowy produkt trafi do swoich odbiorców oraz zmniejsza koszty związane z koniecznością jego wycofania z obrotu. Im wcześniejsze wykrycie wad i nieprawidłowości w działaniu produktu, tym także mniejszy koszt oraz nakład sił związany z ich usunięciem.

Analiza FMEA może być przeprowadzona zarówno dla całego produktu, jak i jego poszczególnych podzespołów i części składowych. FMEA może być także stosowana do badania jakości procesów technologicznych i poszczególnych operacji, które wchodzą w ich skład. Analizę FMEA zasadniczo możemy więc podzielić na analizę FMEA produktu i analizę FMEA procesu.

Korzyści związane ze stosowaniem metody FMEA

Najważniejszym zadaniem, jakie stawia przed sobą metoda FMEA, jest zapewnienie produktowi maksymalnej niezawodności. Dzięki jej umiejętnemu zastosowaniu możemy więc poznać zarówno mocne, jak i słabe strony wyrobu. Wykrycie tych drugich na wczesnym etapie pozwala nie tylko na wyeliminowanie wad, ale także na ulepszenie samego produktu. Pozwala także na wykrycie defektów, które mogłyby ujawnić się w przyszłości oraz negatywnie wpłynąć na odbiór oraz użytkowanie produktu.

Analiza FMEA pozwala więc bezpośrednio ustrzec się przed stratami związanymi z wypuszczeniem do sprzedaży wadliwego wyrobu, a pośrednio pozytywnie wpływa także na postrzeganie przedsiębiorstwa oraz na zaufanie jego klientów.

Szkolenia FMEA i ich rola

Aby analiza FMEA była prawidłowo stosowana, nad jej prowadzeniem musi czuwać odpowiednio wyszkolony i wyspecjalizowany zespół ludzi. To ich zadaniem jest bowiem kompleksowe zbadanie produktu oraz wyszukiwanie w nim wad. Zadaniem zespołu jest także przewidywanie skutków, jakie określone wady mogą wywierać na gotowy produkt.

Aby więc korzystanie z metody FMEA było skuteczne, konieczne jest nie tylko poznanie samych jej teoretycznych założeń, ale także zrozumienie wszystkich praktycznych aspektów jej stosowania. Analiza FMEA jest bowiem procesem kompleksowym i dość skomplikowanym. Temu właśnie służą praktyczne szkolenia FMEA – TQMsoft, które uczą swoich uczestników nie tylko samej teorii, ale także praktycznego przygotowania do analizy oraz właściwego doboru członków grupy roboczej. Wszystko to sprawia, że uczestnicy szkoleń FMEA są właściwie przygotowani do prowadzenia analizy FMEA.