Najbardziej pożądani specjaliści IT w Polsce oraz ich wynagrodzenia

0

W branży IT niepodzielnie panuje rynek pracownika, programiści są rozchwytywani, a skrzynki pocztowe specjalistów od cyberbezpieczeństwa zapełnione są atrakcyjnymi ofertami pracy. Firma rekrutacyjna Michael Page w ramach swojego cyklu #Trendwatch, sprawdziła, jak polski sektor IT wygląda na tle światowych trendów, dokąd zmierza oraz w jaki sposób zmiany te wpłyną na sytuację pracowników i ich wynagrodzenie.

Cyber security

Chmura obliczeniowa to rozwiązanie o wiele tańsze i wygodniejsze niż budowa i obsługa własnej serwerowni. Wiążą się z nią jednak pewne zagrożenia, takie jak np. ataki hakerskie. – Świadomość niebezpieczeństw rośnie i firmy zdają sobie sprawę z konieczności uszczelnienia swoich systemów bezpieczeństwa. Tym bardziej, że w ostatnich latach wiele ataków hakerskich odbiło się szerokim echem w mediach. Dlatego firmy przeznaczają na zabezpieczenia coraz większe pieniądze, także pod kątem wykwalifikowanych pracowników. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa oraz inżynierowie bezpieczeństwa systemów komputerowych mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 12-16 tys. zł brutto – mówi Marta Prudel, manager dywizji IT w Michael Page.

Od pewnego czasu widoczny jest w Polsce także trend tworzenia Security Operations Center (SOC). Wpływa na to renoma, jaką na świecie cieszą się polscy specjaliści ds. bezpieczeństwa IT oraz ugruntowana pozycja Polski jako silnego gracza na rynku outsourcingu usług IT. Zadaniem SOC jest wykrywanie i ostrzeganie przed zagrożeniami z sieci – np. próbami nieautoryzowanego dostępu do firmowego środowiska IT – oraz analiza i obsługa tego typu incydentów.

„Duże zachmurzenie”

Poza cyberbezpieczeństwem, obiektem zainteresowania firm jest także cloud computing oraz specjaliści odpowiedzialni za zaprojektowanie i wdrożenie tej usługi od początku do końca. – Cloud Engineers i Architects jeszcze przez długi czas będą bardzo potrzebni, szczególnie w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym oraz telekomunikacyjnym. Ich wynagrodzenie oscyluje między 16 a 28 tys. zł brutto, przy czym zależne jest od doświadczenia i technologii w jakich się specjalizują. W przyszłości może one jeszcze wzrosnąć biorąc pod uwagę dane rynkowe Cisco, wg których w 2018 roku SaaS czyli Software as a Service lub mówiąc prościej oprogramowanie jako usługa, będzie jednym z popularniejszych modeli cloud computing – stanowić będzie 60% globalnego działania w chmurze zauważaMarta Prudel.

Czytaj również:  Barclays nowym inwestorem w MarketInvoice, spółce z portfela Grupy MCI

Przyszłość IT

Powszechna dostępność technologii i coraz mniejsze jej koszty sprawiają, że nawet sektor MŚP może pozwolić sobie na zakup dedykowanych aplikacji biznesowych. Zgodnie ze światowymi trendami, będą one coraz częściej oparte o sztuczną inteligencję. W związku z czym, w najbliższym czasie, specjaliści w tym obszarze umocnią swoją pozycję na rynku pracy. – Programiści mogą spodziewać się wynagrodzenia miedzy 8 a nawet 21 tys. zł brutto. Pensja projektantów waha się natomiast między 16 a 25 tys. zł brutto i zależy od posiadanego doświadczenia oraz wykorzystywanej technologii. Analitycy mogą z kolei liczyć na 8-18 tys. zł brutto, a testerzy aplikacji do 10 tys. zł brutto (w przypadku manualnych) oraz 15 tys. zł brutto (w przypadku automatycznych). Pensja menedżerów projektów to z kolei kwota między 10 a 22 tys. zł brutto – podkreśla ekspertka Michael Page.