Skąd i na co pożyczają Polacy?

vivus_skad-i-na-co-pozyczaja-polacy

Choć część społeczeństwa nadal dość nieufnie podchodzi do pożyczek, powoli rynek ten przestaje być dla nas obcy. Wiemy, że istnieją banki i firmy pożyczkowe, a większość produktów, jakie oferują nam różne instytucje, jest na wyciągnięcie ręki. W ciągu ostatnich kilku lat branża pożyczkowa zaczęła rozwijać się bardzo szybko, a rezultatem tego są coraz lepsze oferty i nowoczesne rozwiązania. W jaki sposób korzystamy więc z tego dobrodziejstwa?

Firmy pożyczkowe i banki

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez ARC Rynek i Opinia, Polacy najczęściej idą po pieniądze do banku, jednak w przypadku nagłych sytuacji, gdzie potrzebne są niewielkie sumy, numerem jeden staje się firma pożyczkowa. Czemu akurat to rozwiązanie jest często wybierane przez klientów? Szybkie działanie i niewiele formalności to największe plusy. Warto przyjrzeć się bliżej rynkowi pożyczek pozabankowych, ponieważ do niedawna firmy te były postrzegane jeszcze z dystansem, dziś natomiast są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o szybki zastrzyk gotówki w trudnej sytuacji.

Nie powinniśmy zapominać, że rynek pożyczek pozabankowych w Polsce wart jest ok. 5 mld złotych, a wciąż powstają nowe podmioty i usługi. Nic dziwnego, popyt rodzi podaż. Wnioskowanie online, nie tylko przez komputer, ale również aplikacje mobilne, możliwość przedłużenia terminu spłaty, konsolidacja długów to tylko niektóre z nowoczesnych rozwiązań, jakie proponują nam tego typu firmy. Pożyczki pozabankowe przez internet na pewno zrewolucjonizowały branżę, jednak wiele unowocześnień nadal przed nami.

Na co pożyczamy?

Wydaje się, że zaciąganie długu dla większości z nas to już ostateczność, którą musi poprzedzić wypadek, nagła sytuacja czy utrata środków z niewyjaśnionych przyczyn. Skupmy się tylko na sektorze pozabankowym. Według badań, przeprowadzonych w 2015 roku przez Ipsos dla Vivus, większość pożyczek brana jest na niezbędne artykuły codziennego użytku oraz opłacenie rachunków. Jak widać, przypuszczenia potwierdziły się, choć w dalszej części badania znajdziemy też szczegółowe informacje o wydatkach. Jak się okaże, na małe przyjemności też bierzemy chwilówki.

Jakie są więc inne wydatki respondentów? Wśród odpowiedzi pojawiają się na przykład remont mieszkania, zakup sprzętu RTV/AGD, naprawa samochodu, leczenie, a nawet wycieczki. Te kilka procent odpowiedzi, wskazujących na zainteresowanie pożyczką przed wakacjami, mówi dużo o tym, jak zaczynamy traktować pożyczki. To już nie tylko pomoc w kryzysowych sytuacjach, ale sposób na podreperowanie budżetu przed wakacjami czy realizacja dawno upragnionego zakupu.

Plusy pożyczki i wybór najlepszej firmy

Skoro tak bardzo polubiliśmy szybkie pożyczki pozabankowe, warto zastanowić się, skąd ten stopniowy wzrost zainteresowania. Nie tylko oszczędność czasu, ale także brak konieczności stania w kolejkach, możliwość wysłania wniosku drogą elektroniczną oraz szybki kontakt z obsługą klienta to największe zalety. Należy również wspomnieć, że niektóre strony oferują czat z konsultantem, dzięki czemu można jeszcze łatwiej rozwiązać wątpliwości. Sprawdź na przykład pożyczki pozabankowe od Vivus, gdzie jest taka opcja. Jak jednak wybrać opcję najlepszą dla siebie?

  • Zrób gruntowny research pożyczkodawców internetowych.
  • Porównaj każdą ofertę pod względem kosztów dodatkowych.
  • Szukaj warunków preferencyjnych dla nowych klientów.
  • Wybierz firmę z listy członków Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, aby mieć pewność co do uczciwości podmiotu.
  • Czytaj opinie o pożyczkodawcy w sieci i pytaj innych o zdanie.

Co z rodziną i znajomymi?

Chociaż ta opcja wydaje się najbardziej atrakcyjna, jest kilka istotnych wad, które należy sobie uświadomić jeszcze przed poproszeniem bliskich o pomoc finansową. Na początku należy więc ustalić dokładne warunki, a najlepiej jest spisać umowę, w której zawrzecie wszystkie szczegóły. Dotyczy to zwłaszcza większych sum, ponieważ kwoty powyżej 500 złotych wymagają już dokumentu na piśmie. Bardzo ważna jest data sporządzenia, dane obu stron, kwota pożyczki oraz termin i warunki spłaty. Warto doprecyzować również kwestię szybszego uregulowania długu i ewentualnego przesunięcia ostatecznego terminu spłaty.

Musisz również pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% pożyczonej kwoty. Można zostać zwolnionym z płacenia tego podatku w wyjątkowych przypadkach, np. zawierając umowę z osobami należącymi do I grupy podatkowej, a wartość pożyczki nie przekracza kwoty 9.637 zł, jeżeli złożysz stosowną deklarację. Oczywiście jest jeszcze kilka innych punktów, które pozwalają na uniknięcie tej opłaty, dlatego warto mieć to na uwadze. Przede wszystkim jednak upewnij się, że nie ma ryzyka konfliktu, a osoba, która pożycza ci pieniądze, jest godna zaufania. Jeśli nie, zdecydowanie lepiej jest udać się do firmy zajmującej się tego typu transakcjami.