Sporo informacji, ale bez wpływu na waluty

Roman Ziruk - Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska

Dane makroekonomiczne, informacje z banków centralnych, a nawet groźba eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nie przełożyły się na wzrost zmienności na rynku walutowym. Wahania na głównych parach były w środę wyjątkowo małe.

Wczorajszy dzień był wypełniony istotnymi publikacjami. Poznaliśmy marcowe odczyty amerykańskiej inflacji, które pokazały silny wzrost dynamiki cen. Mieliśmy również okazję zapoznać się z “minutkami” z ostatniego posiedzenia FOMC, które potwierdziły optymistyczne nastawienie członków decyzyjnego skrzydła Rezerwy Federalnej względem perspektyw amerykańskiej gospodarki i wzrostu dynamiki cen w Stanach Zjednoczonych.

Z USA (a uściślając: z konta na Twitterze prezydenta USA) nadeszły również wieści o planowanych nalotach na Syrię, co – po ostatnich sankcjach – zostało zinterpretowane jako kolejne potwierdzenie zmian w relacjach USA z Rosją.

Pojawiła się także informacja o tym, iż przewodniczący Izby Reprezentantów, Paul Ryan nie będzie ubiegał się o reelekcję w listopadzie. Jego decyzja miała być  spowodowana brakiem zaufania do obecnej administracji oraz spadkiem szans Republikanów na uzyskanie większości w Izbie podczas wyborów w tym roku.

Oprócz tego wczoraj zakończyło się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej podczas której RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, sugerując, że koszty kredytu jeszcze długo mogą pozostać stabilne.

Reakcja rynków finansowych na powyższe kwestie była różna – najbardziej wyraźne były spadki na amerykańskich parkietach, wywołane obawami o eskalację konfliktu w Syrii i “jastrzębią” oceną sytuacji członków FOMC, widoczną we wczorajszych “minutkach”. Reakcja rynku walutowego na wczorajsze informacje była jednak dość ograniczona, a główne pary zakończyły dzień na niemal niezmienionym poziomie, przez cały dzień pozostając w stosunkowo wąskich widełkach.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Spis treści:

EUR

Kurs EUR/PLN w środę osłabił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,18 – 4,20.

We wczorajszym przemówieniu we Frankfurcie, Mario Draghi z EBC optymistycznie wyrażał się o przyszłej dynamice płac i inflacji, które zgodnie z jego opinią mają rosnąć wraz z poprawą w gospodarce. Draghi zwrócił uwagę na napięcia handlowe między USA i Chinami, stwierdzając jednak, że nie obawia się, że ich wpływ na strefę euro będzie istotny. Podkreślił jednak, że w tym kontekście warto będzie obserwować wskaźniki sentymentu (które ostatnio rozczarowują właśnie w związku z obawami o wojnę handlową).

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w krajach strefy euro mocno zawiodły oczekiwania. Dynamika produkcji w lutym spadła do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy. Produkcja skurczyła się o 0,8% w porównaniu z poprzednim miesiącem, konsensus zakładał, że dynamika będzie bliska zeru. Dane przełożyły się na słabość wspólnej waluty.

Dziś po południu poznamy „minutki” z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (13:30). Oprócz tego, po raz kolejny w tym tygodniu przemawiać będzie Benoit Coeure z EBC.

GBP

Kurs GBP/PLN  w środę osłabił się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,78 – 4,82. Wczoraj brytyjska waluta w relacji do ważonego koszyka walut na moment wzbiła się do najwyższego poziomu od czerwca 2016 r. Na przestrzeni ostatnich dni szterlingowi sprzyjały oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, do której ma dojść podczas spotkania BoE w maju.

Na półtorej godziny przed południem kierunek uległ jednak odwróceniu: brytyjska waluta osłabiła się po publikacji rozczarowujących danych dotyczących produkcji przemysłowej. Dynamika produkcji w brytyjskich fabrykach spadła w lutym o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podczas gdy konsensus spodziewał się, że w tym interwale czasowym wzrost wyniesie 0,2%.

USD

Kurs USD/PLN w środę osłabił się o 0,2%, wahając się w widełkach 3,38 – 3,39.

Zgodnie z oczekiwaniami dynamika cen w marcu w USA doświadczyła wyraźnego przyspieszenia. Inflacja CPI znalazła się na poziomie 2,4% w ujęciu rocznym, tym samym była najwyższa od roku. Inflacja bazowa również wzrosła, osiągając poziom 2,1% rocznie. Dobre dane inflacyjne w połączeniu z “jastrzębimi” minutkami ze spotkania FOMC utwierdzają nas w przekonaniu, że tempo zacieśniania polityki monetarnej w USA może być nieco szybsze niż sugerowałby ostatni “dot plot”.

Dziś poznamy informacje o cenach eksportowych i importowych w USA w marcu (14:30). Oprócz tego opublikowane zostaną również cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA (14:30)

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 13:30 – “minutki” z ostatniego spotkania EBC
  • 14:15 – przemawia Benoit Coeure z EBC
  • 14:30 – indeks cen eksportowych i importowych w USA w marcu
  • 14:30 – cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych w USA
  • 18:00 – przemawia Jens Weidmann, prezes Bundesbanku
  • 21:00 – przemawia Mark Carney z BoE
  • 23:00 – przemawia Neel Kashkari z FOMC

Autor: Roman Ziruk, Ebury