Startupy z regionu CEE idą na podbój świata

0

W Europie Środkowo-Wschodniej obserwujemy ostatnio prawdziwy rozkwit kultury startupowej. Innowacyjne projekty masowo powstające w tym regionie, mimo dużego potencjału, często nie wychodzą poza regionalne granice. Powodem jest przede wszystkim niedostateczne w tej części Europy zaangażowanie międzynarodowych inwestorów. Właśnie dlatego już 1 września wystartuje tutaj jeden z największych na świecie globalnych akceleratorów – MassChallenge, który za swoją regionalną siedzibę obrał Warszawę. To niepowtarzalna szansa zarówno dla samych startupów, jak i międzynarodowych inwestorów poszukujących prawdziwych jednorożców.

Europa Środkowo-Wschodnia jest unikalnym obszarem; trudna historia, duże zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i położenie wielu tutejszych krajów poza granicami Unii Europejskiej, charakteryzują obecną sytuację ekonomiczną regionu. Dlatego koncept innowacyjności i nowych technologii, których szaleństwo od dawna ogarnia cały świat, pojawiły się tutaj stosunkowo niedawno. Z drugiej jednak strony region ten szybko chce dołączyć do reszty świata. Efektem jest wysyp bardzo obiecujących projektów – obecnie rozwija się tutaj ponad 30 000 startupów – które mimo nadal wielu trudności z przebiciem się na szerszy rynek, dołączają do międzynarodowego nurtu. Dla wielu z nich szansa na wybicie się pojawi się już we wrześniu, kiedy to w regionie CEE ze swoim pilotażowym programem wystartuje akcelerator MassChallenge.

MassChallenge

MassChallenge to jeden z największych globalnych akceleratorów dla startupów, które pokonały już początkowy etap rozwoju, zetknęły się z rynkiem i zweryfikowały swój potencjał.  W pierwszym etapie program w naszym regionie zaistnieje w formule Bridge to MassChallenge, do którego rekrutacja ruszy już 1 września. Szansę na globalny start dostanie tutaj 25 startupów z całego regionu CEE.  W kolejnych latach MassChallenge będzie realizowany w formie kompleksowego stacjonarnego programu, który co roku będzie wspierał nawet 80 początkujących przedsiębiorców.

Uczestnicy programu dostaną niepowtarzalną okazję rozwinięcia biznesu na globalnym rynku. Podczas dwóch bootcampów, które odbędą się najpierw w Warszawie, a potem dla najlepszych w   Bostonie, wezmą udział w licznych warsztatach, podczas których spotkają się z wybitnymi mentorami i specjalistami, poznają zasady prowadzenia działalności zagranicą, nawiążą kontakty z globalnymi liderami biznesu, nauczą się określać strategię sprzedaży na nowych rynkach i dowiedzą jak się po nich poruszać.

Czytaj również:  Rośnie zapotrzebowanie na wielojęzyczną dokumentację. Wykorzystanie nowych technologii pozwala firmom skrócić czas potrzebny na jej przygotowanie

Operatorem programu na region Europy Środkowo-Wschodniej jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, a jego głównym partnerem został PKO BP – największy bank regionu CEE.

Współpraca z MassChallenge to dla początkujących przedsiębiorców szansa na międzynarodowy rozwój. Dla inwestorów strategicznych i finansowych to możliwość dotarcia do starannie wybranych startupów z całego regionu i wykorzystanie potencjału z ponad 18 krajów w jednym miejscu.

Dlaczego CEE