Twardy Brexit coraz dalej. Przełom w wojnie handlowej?

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Rząd Theresy May przegrał głosowanie przygotowujące pod Brexit bez porozumienia z UE. Przedłużone rozmowy handlowej USA-Chiny. Szef Banku Światowego rezygnuje.

Porażka rządu przed Brexitem

Theresa May chciała w budżecie zapewnić sobie możliwość zmian w systemie podatkowym, gdyby doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Izba Gmin jednak w głosowaniu małą przewagą głosów odrzuciła taką możliwość. Skąd wziął się ten pomysł? Dla opozycji alternatywą dla ich zdaniem źle wynegocjowanej umowy brexitowej jest pozostanie w Unii Europejskiej. Dla Theresy May i konserwatystów alternatywą dla tej umowy jest twardy Brexit bez uzgodnień. Przygotowania do twardego Brexitu są zatem wywieraniem presji na opozycję by zgodzili się na kontrolowany brexit. Funt traci delikatnie po tych danych, ale widać, że inwestorzy czekają na konkrety. Te mają pojawić się już w połowie miesiąca. 15 stycznia odbędzie się głosowanie w sprawie umowy brexitowej.

Wojna handlowa

Konflikt pomiędzy USA a Chinami jest jednym z głównym tematów w światowej gospodarce. Nie może zatem dziwić, że rozmowy pomiędzy obydwoma państwami są uważnie śledzone. Dwudniowe spotkanie w Chinach zostało niespodziewanie przedłużone na trzeci dzień. Zdaniem obserwatorów jest to bardzo dobry sygnał. Gdyby nie ustalano czegoś naprawdę istotnego z pewnością skończyłyby się zgodnie z planem. Jest to bardzo ważny sygnał, gdyż 90 dniowy rozejm z grudnia w końcu się skończy. Donald Trump z typową dla siebie subtelnością zapowiedział wzrost cła z 10% na 25% na kolejne 200 miliardów dolarów wartości importu.

Zmiana prezesa Banku Światowego

Rezygnacja Jim Yong Kim-a pozornie nie ma wpływu na rynki walutowe. Pozornie, gdyż wielokrotnie w ostatnich latach to środki z organizacji międzynarodowych takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy stawiały państwa w kryzysach na nogi. Dobrym przykładem jest chociażby Ukraina czy Grecja, gdzie bardzo silnie był zaangażowany MFW. Kolejnego szefa BŚ wskażą najprawdopodobniej Amerykanie. Pytanie czy osoba wskazana przez Donalda Trumpa nie zmieni polityki banku. Szczególnie zaniepokojone mogą być Państwa u których problemy gospodarcze połączone są z brakami przestrzegania praw człowieka. Dobrym przykładem może być Turcja po ostatnich przemianach.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – Kanada – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 20:00 – USA – protokół z posiedzenia FOMC.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl