Więcej giełdowych debiutów? Jeszcze nie w tym roku

0

Miniony rok na GPW był bardzo słaby, nie tylko pod względem notowań WIG20, ale też debiutów spółek wchodzących na parkiet. Dobra passa może powrócić, nawet przy gorszej koniunkturze gospodarczej, dzięki funduszom inwestycyjnym powiązanym z PPK.

W porównaniu z innymi europejskimi parkietami GPW w 2018 r. wypadła blado również pod względem IPO (ang. initial public offering), czyli debiutów spółek nowo wchodzących na giełdę. Obrazu nie poprawiają też statystyki dotyczące firm, które zdecydowały się na opuszczenie GPW.

– W 2018 r. na GPW było tylko 7 nowych emisji akcji, w porównaniu do 81 emisji w 2007 r. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. Jednocześnie trwał exodus, bo w minionym roku warszawski parkiet opuściły 22 spółki.

Czy 2019 r. może przynieść pozytywną zmianę, zwłaszcza gdy będziemy mieli gorszą dynamikę PKB, która według prognoz nie ma szans osiągnąć zeszłorocznego poziomu 6 proc.?

– To, że w 2019 r. będzie gorsza koniunktura gospodarcza, nie musi oznaczać, że notowania na GPW muszą spadać. Inwestorzy mają wolne środki, co potwierdzają wysokie od dwóch lat zakupy mieszkań za gotówkę – komentuje ekspert CMC Markets. – Warunkiem hossy jest obecność stabilnych inwestorów instytucjonalnych, jakimi były OFE. Teraz taką rolę mogą odegrać PPK. Wprawdzie jeszcze nie w tym roku, gdy dopiero rozpoczną działalność, ale w przyszłym już owszem.