Pomoc zrobotyzowanych maszyn w przemyśle to fakt. Osiąganie lepszych wyników jakościowych i ilościowych jest możliwe właśnie dzięki wsparciu maszyn, które wykonuję skomplikowane operacja na taśmie montażowej. Do tego dochodzi rożnego rodzaju elektronika raportująca dane na temat problemów. Wszystko to nosi nazwę automatyka przemysłowa i jest tematem, który warto sobie nieco przybliżyć.

Automatyka przemysłowa – czym jest?

Zacznijmy od zdefiniowania samej automatyki. To dziedzina zajmująca się automatycznym sterowaniem procesami produkcyjnymi. Udział człowieka jest minimalny bądź w ogóle wyeliminowany. Jej poddziedziną jest właśnie automatyka przemysłowa, czyli dział inżynierii zajmujący się automatyzacją procesów produkcyjnych. Automatyka stanowi duże ułatwienie dla przemysłu, ponieważ pozwala produkować więcej w krótszym czasie, a do tego w lepszej jakości. Wszystko to wpływa na obniżenie kosztów produkcji.

Maszyny stolarskie CNC, frezarki, tokarki

Przemysł to sektor, który rozwija się niezwykle dynamicznie. To właśnie do fabryk i zakładów produkcyjnych w dużej mierze trafiają nowoczesne technologie pozwalająca produkować więcej, szybciej i w lepszej jakości. Jedną z takich technologii jest automatyka przemysłowa. Jej podstawą są nowoczesne maszyny, roboty i inne urządzenia stanowiące ogromną pomoc w działalności produkcyjnej wielu zakładów na całym świecie, także w Polsce.

Co składa się na systemy automatyki przemysłowej

Systemy automatyki to zespoły maszyn i urządzeń o określonej funkcji, na przykład pomiarowej, sterującej bądź wykonawczej. Do systemów automatyki wliczają się też maszyny montażowe, maszyny transportowe, maszyny do magazynowania produktów, a nawet całe linie montażowe. Systemem automatyki są także:

  • różne rejestratory i kamery kontrolujące – kontrolują stan komponentów przed montażem,

  • czujniki zainstalowane na liniach produkcyjnych – np. sprawdzające stan innych urządzeń, dzięki którym operator może w porę zareagować na wykrytą usterkę,

  • panele operatorskie (https://www.ebmia.pl/automatyka-panele-operatorskie-c-197_925.html)- system automatyki umożliwiający sterowanie innymi maszynami; na panel składa się zazwyczaj monitor, klawiatura, mysz, dodatkowe urządzenia oraz interfejs programu sterującego.

  • sterowniki PLC – czyli programmable logic controller; pozwalają na programowanie określonych zachowań urządzenia wykorzystując wbudowany język programowania.

  • inne systemy mechaniczne i elektryczne – np. pompy, siłowniki, silniki, zawory

Czytaj również:  Europa liderem we wdrażaniu sztucznej inteligencji w przemyśle

Maszyny CNC

Oprogramowanie w automatyce przemysłowej

Automatyka przemysłowa to nie tylko maszyny i urządzenia, lecz także oprogramowanie kontrolujące procesy produkcyjne. Funkcje oprogramowania w takiej sytuacji mogą być bardzo rozbudowane. Np. jest to dostarczanie danych potrzebnych do rozliczania pracowników, optymalizacja procesów produkcyjnych i sterowanie nimi, a także szybkie reagowanie na usterki i awarie. Oprogramowanie używane w automatyce przemysłowej to np. SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) lub DCS – rozproszony system sterowania (distributed control system.)

zdjecie4

Części i elementy automatyki przemysłowej dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/automatyka-c-197.html