AWS uruchamia dwa nowe programy akceleracyjne dla startupów

AWS logo

Amazon Web Services (AWS) uruchamia dwa programy AWS Global Accelerator dla startupów rozwijających technologie kosmiczne oraz tych działających na rzecz zrównoważonego transportu miejskiego. Uczestnicy programów, oprócz mentoringu specjalistów, mogą liczyć na wsparcie w ramach AWS Activate Credits o wartości do 100 tys. USD na pokrycie kosztów infrastruktury AWS.

Startupy odgrywają istotną rolę w rozwoju innowacji – także tych poprawiających jakość życia i rozwiązujących wyzwania, które stoją przed społeczeństwem, przemysłem i klimatem. Od piętnastu lat przedsiębiorcy współpracują z AWS, którego programy i usługi dają szansę ambitnym inicjatywom przeistoczyć się w stabilne firmy.

W obrębie AWS działa specjalny zespół składający się z byłych założycieli, inwestorów venture capital, specjalistów w zakresie technologii, liderów produktów i ekspertów merytorycznych, którzy codziennie wspierają startupy na różne sposoby, także poprzez programy akceleracyjne.

Jednym z nich jest AWS Startup Loft Accelerator, czyli wirtualny, dziesięciotygodniowy program, przygotowany z myślą o startupach z regionu EMEA we wczesnej fazie rozwoju. Opiera się on na czterech filarach: technologii, produkcie, wejściu na rynek oraz finansowaniu, i daje startupom dostęp do zasobów technologicznych AWS, inwestorów i liderów branży, którzy służą pomocą przy walidacji biznesowej (zaprojektowaniu i rozwinięciu produktów, udoskonaleniu biznesplanów i marketingu).

Podobnych programów w obrębie firmy jest więcej. Obecnie Amazon Web Services przyjmuje zgłoszenia do dwóch nowych:

  • AWS Space Accelerator – uruchomionego we współpracy z AlchemistX, dla startupów z całego świata rozwijających technologie kosmiczne,
  • oraz AWS Sustainable Cities Accelerator – dla startupów skoncentrowanych na dostarczeniu czystych, zrównoważonych technologii w zakresie mobilności i transportu dla szybko rozwijających się ośrodków miejskich.

Programy akceleracyjne AWS to szansa dla startupów z całego świata na pozyskanie niezbędnych środków na skalowanie swoich biznesów. Dzięki kilkutygodniowym warsztatom z profesjonalistami, firmy zyskują techniczną wiedzę, dostęp do infrastruktury AWS oraz cenne kontakty, dzięki którym będą mogły osiągnąć swoje indywidualne cele i urzeczywistnić swoje innowacyjne pomysły. Liczę, że wśród tegorocznych zgłoszeń zobaczymy też aplikacje polskich startupów – mówi Marek Zamłyński, AWS CEE Startup & VC manager.

Założenia programów akceleracyjnych AWS

Do udziału w dwóch nowych programach akceleracyjnych AWS zostanie wybranych dziesięć startupów, które wyróżniają się innowacyjnym pomysłem i wartością dla branży.

Każdy z nich otrzyma wsparcie w postaci:

  • AWS Activate Credit do nawet 100 tys. USD, do wykorzystania na infrastrukturę chmury AWS i zaawansowane usługi,
  • możliwość współpracy z klientami AWS oraz członkami AWS Partner Network,
  • specjalistyczne szkolenia i mentoring ekspertów AWS,
  • wsparcie marketingowe oraz w wejściu na rynek,
  • wytyczne dotyczące rozwoju biznesu i pozyskiwania funduszy od współpracowników AWS i programu akceleracyjnego,
  • możliwość nawiązania współpracy z innymi startupami, które zmagają się z podobnymi wyzwaniami.

Zgłoszenia do obu programów są otwarte do 15 kwietnia do godz. 23:59.

AWS Space Accelerator

Dokładnie 75 lat temu kamera na pokładzie rakiety V-22 udostępniła pierwsze zdjęcie wykonane tuż nad Linią Karmana – oficjalną granicą między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną. Postępy w inżynierii pomagają przenieść ludzką technologię daleko poza ziemską atmosferę. AWS wierzy, że wraz z utrzymywaniem się szybkiego tempa innowacji w globalnym przemyśle lotniczym, wiele z nich nadal będzie pochodziło od startupów.

Właśnie dlatego uruchomiony zostaje kolejny Akcelerator kosmiczny AWS. Jest to czterotygodniowy program, utworzony ponownie we współpracy z AlchemistX, opierający się na sukcesie grupy startupów z 2021 roku, która reprezentowała niesamowitą gamę rozwiązań związanych m.in. z: obserwacją Ziemi, robotyką, sprzętem i oprogramowaniem dla statków kosmicznych, operacjami satelitów, podróżami w kosmos i operacjami startowymi.

Do udziału w czterotygodniowym programie zostanie wybranych dziesięć startupów z całego świata, które chcą wykorzystać technologię AWS do przekształcenia przyszłości kosmosu i pomocy w rozwiązywaniu największych wyzwań branży.

AWS Sustainable Cities Accelerator

Miasta zajmują zaledwie 3 proc. powierzchni Ziemi, a mimo to odpowiadają za 75 proc. emisji dwutlenku węgla. Przy spodziewanym wzroście populacji miejskiej z czterech do sześciu miliardów do roku 2045, rozwój zrównoważonych miast jest kluczowym elementem walki ze zmianami klimatycznymi.

Akcelerator Zrównoważonych Miast AWS został uruchomiony we współpracy z Freshwater Advisors (doradcą ds. słodkiej wody) i Public Spend Forum (forum wydatków publicznych). Jego celem jest znalezienie dojrzałych startupów z całego świata, specjalizujących się w czystej technologii, które pracują nad mikromobilnością, logistyką ostatniej mili, optymalizacją parkingów miejskich i tras, infrastrukturą i aplikacjami do ładowania pojazdów elektrycznych, transportem Internetu Rzeczy (IoT) i optymalizacją ruchu, a także innymi rozwiązaniami promującymi zrównoważony transport i mobilność w środowisku miejskim.

W ramach sześciotygodniowego programu, AWS pomoże wybranym startupom w nauce wprowadzania innowacji i przyspieszenia ich rozwoju dzięki zaawansowanym technologiom opartym na chmurze. Wraz z zeszłorocznym Akceleratorem Czystej Energii AWS, jest to drugi program akceleracyjny ukierunkowany na zrównoważony rozwój.