Co zrobi ECB?

0

Według Banku Morgan Stanley Europejski Bank Centralny nie zmieni prowadzenia polityki monetarnej na wrześniowym posiedzeniu. Analitycy banku spodziewają się działania ze strony EBC w grudniu tego roku. Szacują, że w grudniu zostanie obniżona stopa depozytowa o 10 punktów bazowych oraz spodziewają się przedłużenia programu skupu aktywów finansowych o kolejne 6 miesięcy.

Niemniej jednak nie możemy lekceważyć konferencji zaplanowanej na 8 września. Aktualne prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej wynosi jedynie 11%, jednak Mario Draghi, prezes ECB może dać nam więcej wskazówek na temat przyszłych zmian w prowadzeniu polityki monetarnej.

Na wykresie dziennym pary walutowej EUR/USD kupujący walczą o utrzymanie poziomu wsparcia 1.113-1.116. Wszystko wskazuje na to, że wskazany poziom zostanie utrzymany, jednakże jutro jest pierwszy piątek miesiąca, a to oznacza publikacje danych z amerykańskiego rynku pracy. Dane poniżej konsensusu ekonomistów oraz z nim zgodne powinny pomóc kupującym, natomiast lepsza publikacja mogłaby przełożyć się na większą wyprzedaż euro względem dolara amerykańskiego.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych

Czytaj również:  Jak zwykle, Powell nas zawiódł