Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zawarcia umowy?

umowa prawo

Znaleźliśmy ofertę ubezpieczenia na życie, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Kolejnym krokiem jest spotkanie z agentem w celu podpisania umowy. Czy coś może pójść nie tak? Ubezpieczyciel może nie zgodzić się na zawarcie z nami umowy.

Kilka okoliczności może skutkować odmową zawarcia umowy ze strony ubezpieczyciela. Sprawdźmy, co może mieć wpływ na taką decyzję i jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia na życie.

Po co nam ubezpieczenie na życie?

Na zakup polisy na życie możemy zdecydować się z kilku powodów – możemy chcieć zabezpieczyć najbliższych na wypadek naszej nagłej śmierci, możemy potrzebować ochrony na wypadek np. poważnego zachorowania lub kontuzji a także, gdy chcemy oszczędzać lub inwestować środki.

Ubezpieczenie na życie może zapewnić ochronę nam, ale również naszym bliskim, gdy zdecydujemy się np. na polisę rodzinną lub wybierzemy ochronę dla dziecka (polisa NNW, polisa posagowa).

Każda z wymienionych opcji posiada ściśle określone zasady umowy. Jak możemy przeczytać na https://rankomat.pl/zycie/czy-towarzystwo-ubezpieczeniowe-moze-odmowic-zawarcia-umowy zakup ubezpieczenia jest możliwy dla osób w konkretnym wieku, posiadających określone dochody oraz z dobrym stanie zdrowia ocenianym na podstawie ankiety medycznej. Nie każdy z nas zatem będzie spełniał warunki, których oczekuje ubezpieczyciel.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić zawarcia umowy?

Towarzystwo ubezpieczeniowe najczęściej nie odmawia zawarcia umowy, ale istnieją okoliczności, w których ma podstawy do nie zawierania z nami umowy. Może stać za tym kilka powodów.

Ubezpieczyciel może odmówić nam zawarcia umowy w sytuacji, gdy przekraczamy wiek, który jest ściśle określony dla danej polisy. Musimy pamiętać, że oferta jest dedykowana konkretnej grupy osób, co nie oznacza, że jeśli ukończyliśmy już pewien wiek to nie znajdziemy innych ofert ubezpieczeniowych, które nas uwzględnią. Widełki dotyczące wieku są różne dla różnych ofert nawet w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, a także u różnych ubezpieczycieli. Zatem warto oferty porównywać i sprawdzać, kto w tym kierunku ma dla nas lepsze warunki.

Odmowa zawarcia umowy może dotyczyć również bardziej szczegółowych wytycznych. Pamiętajmy o tym, że chcąc zawrzeć umowę na ochronę dotyczącą zdrowia, ubezpieczyciel jasno określa różne ograniczenia. Zatajanie informacji ostanie zdrowia działa na naszą niekorzyść, ale pewne już przebyte choroby mogą wykluczać nas z możliwości zakupu konkretnego rozszerzenia, jak również samej polisy. Ubezpieczyciel na podstawie informacji wynikających z ankiety medycznej ustala ryzyko zachorowania oraz śmierci potencjalnego ubezpieczonego.

Innym powodem odmowy zawarcia umowy może być zbyt wysoka suma ubezpieczenia, która wpłynie na wysoką cenę składki. Dlaczego ma to znaczenie? Ubezpieczyciel wymaga od nas informacji o zarobkach, stanowisku, na jakim pracujemy, jak również naszych zobowiązaniach finansowych. W sytuacji, gdy uzna, że nasze dochody są za niskie względem wybranej przez nas oferty, może odmówić zawarcia umowy. Zbyt wysoka składka może w niedalekiej przyszłości stanowić dla nas znaczne obciążenie finansowe. Przy pierwszych trudnościach z pieniędzmi możemy szukać oszczędności i obniżać wydatki, co może doprowadzić do rezygnacji z polisy na życie. Takie rozwiązanie nie opłaca się nikomu – ani ubezpieczycielowi, ani ubezpieczonemu.

Warto jednak podkreślić, że odmowa ubezpieczyciela nie dotyczy wszystkich ofert, a jedynie tej, która wstępnie nas interesowała. Najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe w takiej sytuacji zaproponuje nam inne rozwiązanie – tańsze, z mniejszym zakresem umowy czy niższą sumą ubezpieczenia. Odmowa nie oznacza, że nie możemy się ubezpieczyć, warto więc rozważyć zakup innego ubezpieczenia.

Gdzie znaleźć najlepszą polisę na życie?

Przy wyborze polisy na życie kluczową rolę odgrywa znajomość ofert na rynku ubezpieczeniowym. Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele możliwości jest dostępnych, przez co decydują się na polisę w najbardziej znanych towarzystwach ubezpieczeniowych.

To może być spory błąd, ponieważ konkurencja może oferować lepszy pakiet assistance, niższą cenę i bardziej korzystne rozwiązania. Trudno może być jednak z dotarciem do ofert firm ubezpieczeniowych, których nie znamy za dobrze. Jak zatem ocenić, która oferta jest najbardziej korzystna?

Warto korzystać z pomocy stron, które są poświęcone w całości tematyce ubezpieczeniowej. Na jednej z nich typu https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator możemy skorzystać z pomocy porównywarki, jak i sprawdzić aktualne rankingi, gdzie ofertom są przyznawane oceny przez niezależnych specjalistów. Proces szukania dzięki temu będzie wymagać od nas mniej czasu, a wybór będzie o wiele łatwiejszy.

Przed podpisaniem umowy pamiętajmy o tym, by dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Dzięki temu dowiemy się ile czasu stanowić będzie karencja, jakie są wyłączenia odpowiedzialności oraz jak zgłosić roszczenie ubezpieczycielowi. Są to cenne informacje na przyszłość. O szczegóły warto również pytać agenta ubezpieczeniowego podczas spotkania w celu zawarcia umowy.