Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia

Wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej wraz projekcjami makroekonomicznymi oraz konferencją prasową Janet Yellen wskazały na możliwość podwyżki stóp procentowych w grudniu, ale za razem z opinii członków Komitetu Otwartego Rynku mogliśmy wyczytać, że tempo dalszych podwyżek będzie łagodniejsze od wcześniejszych projekcji.

Stąd też optymizm na rynkach akcyjnych, gdzie główne światowe indeksy pną się zdecydowanie w górę. Niemiecki DAX poszybował o +2,42 proc., francuski CAC40 o +2,62 proc., a włoski FTSE MIB o +2,17 proc. Nasz WIG20 z kolei do godziny 16:43 wzrósł o +0,65 proc.

Wraz z rynkami akcji do góry poszybowały także surowce, w tym ropa WTI, która dziś drożała o ponad 1,6 proc. oraz złoto, wzrastając o +0,25 proc. Systematyczny trend na północ od dzisiejszego poranka był także obserwowany na rynku miedzi, która zyskała +1,39 proc.

Zatem brak wizji szybkiego wzrostu kosztu dolara spowodował, że inwestorzy dość ochoczo przeszli do kupna bardziej ryzykownych aktywów, w tym także do kupna złotego. Nasza rodzima waluta zyskała dziś najwięcej względem dolara amerykańskiego, aż +0,71 proc. w porównaniu do wzrostu wobec euro o +0,27 proc.

Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej będzie mieć miejsce na początku listopada, ale będzie to posiedzenie bez publikacji projekcji oraz bez konferencji prasowej. Zatem dopiero w grudniu oczekuje się zmiany stóp procentowych w kierunku podwyżki.

Jednak do tego czasu odbędą się jeszcze wybory w USA, które aktualnie stają się tematem numer jeden dla rynków i to od ich wyniku uzależniona jest dalsza zmienność oraz kierunek dla giełd czy też dolara.

Daniel Kostecki

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych
Departament Analiz Rynkowych

HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.